Znikające Królestwo i Księga Owadów najważniejsze albumy 2019 roku

Bart Rossel, Medy Oberendorf

Niezwykła Księga Owadów

Millie Marotta

Znikające Królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

"Księga Owadów", "Znikające Królestwo"wyd. Nasza Księgarnia
„Księga Owadów”, „Znikające Królestwo”wyd. Nasza Księgarnia

Znikające Królestwo, Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt oraz Niezwykła Księga Owadów wyd. Nasza Księgarnia to dwa tytuły, obok których żaden miłośnik przyrody nie przejdzie obojętnie, niezależnie od wieku w jakim się znajduje. Co warto podkreślić, obie książki są po prostu piękne, autorzy poświęcili zapewne sporo czasu, zarówno treści jak i formie w jakiej przygotowali swoje tytuły. Książki wydane na dużym formacie, w grubej oprawie, na świetnej jakości papierze. Każdy z tytułów wyróżnia się swoim stylem graficznym, wspaniałymi rysunkami w przypadku Znikającego Królestwa jak i ciekawymi zdjęciami, rycinami i grafikami w przypadku Niezwykłej Księgi Owadów.

Niezwykła Księga Owadów

Autorzy upakowali w niej ogromną ilość informacji, ciekawostek, bardzo konkretnych i niespotykanych przykładów z świata owadów. Jednocześnie wszystko podane jest bardzo przejrzyście, tytuł operuje dużą czcionką i ciekawą kompozycją tekstu na stronach, uwypukla najważniejsze hasła dzięki ich pogrubieniu. Całość koresponduje z pięknymi, całostronicowymi grafikami i zdjęciami, które ukazują owadzich bohaterów w dużym, a czasem ogromnym powiększeniu. Niezwykła Księga Owadów to tytuł wydany ze smakiem i dbałością, estetyczny w formie, a przez to przyjemny i lekki w odbiorze. Zastanawiam się czy taki był zamysł autorów, by poprzez formę, elegancką ascetyczność i klarowność tekstu korespondującą z bogactwem zdjęć i grafik, odwrócić uwagę czytelnika od treści, która dla wielu wydaje się być obrzydliwa. Wszak potocznie o owadach mówimy po prostu robaki. Niezależnie od upodobań warto zapoznać się z tematyką, która jest fascynująca i nieznana większości z nas.

Księga Owadów wyd. Nasza Ksiegarnia
Księga Owadów wyd. Nasza Ksiegarnia

To tytuł, który odkryje wiele tajemnic zarówno przed dziećmi jak i dorosłymi. Dzięki bogatej zawartości może być ciekawą pomocą dydaktyczną dla młodego czytelnika w wieku szkolnym. Tomek, który już sam potrafi przeczytać każdą książkę z łatwością poradził sobie z przejrzystym tekstem, pomimo mnogości informacji. Tytuł tradycyjnie podzielony jest na rozdziały, które poruszają różnorakie zagadnienia i prezentują niewyobrażalne momentami owadzie cuda natury.

Tinkerbella nana jest tak mała, że mogłaby wylądować na włosku puchu mlecznego”

Księga Owadów wyd. Nasza Ksiegarnia
Księga Owadów wyd. Nasza Ksiegarnia

Niezwykła Księga Owadów wyjątkowo przypadła do gustu, także nam rodzicom. Przede wszystkim nie zawodzi na polu bogactwa zdjęć i grafik, niezbędnych by ukazać niezwykły świat owadów. Tego zabrakło m. in. w książce „Terra Insecta”, której recenzję znajdziecie >>tutaj<< na naszym blogu. Tamten tytuł był skierowany jednak przede wszystkim do dorosłego czytelnika.

Znikające Królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt

To równie wysmakowana i niezwykle ciekawa lektura. Zamysł i cel jaki przyświecał autorce najlepiej oddają jej własne, przejmujące słowa, które czytamy we wstępie.

„Kiedy byłam dzieckiem, nic nie zajmowało moich myśli bardziej niż zwierzęta. (…) chciałam, by ich świat nie miał przede mną tajemnic.” Wypisz, wymaluj Tomski. „Dziś jestem dorosła. (…) ale w królestwie zwierząt wiele się od tego czasu zmieniło. Żyjące na Ziemi istoty wymierają szybciej, niż my, ludzie odkrywamy nieznane dotąd gatunki.”

"Znikające Królestwo" Nasza Księgarnia
„Znikające Królestwo” Nasza Księgarnia

Dalej Milli Marotta wspomina, iż Czerwona Księga, lista zagrożonych wyginięciem gatunków, zawiera ponad 105 tysięcy pozycji. Wstrząsające i przerażające. Dlatego trzymam w dłoniach Znikające Królestwo, książkę z przesłaniem, hołd, jak sama o nim pisze autorka, zrodzony z miłości i fascynacji, złożony pięknym i tajemniczym istotom, które mamy obowiązek chronić. Stąd także dobór niesamowitych bohaterów książki, rzadkich i niespotykanych stworzeń. Tych mniej popularnych, o losie których prawie nikt nie pamięta. Zwierząt, których nie zobaczymy na plakatach WWF czy National Geographic. Większość z nas ma świadomość trudnego położenia niektórych gatunków, słoni, pandy wielkiej, goryli czy tygrysów. Tych tutaj nie uświadczymy. Odkryjemy natomiast bogactwo innych stworzeń, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia, a które wymierają w przytłaczającej większości za sprawą działalności człowieka.

Znikające Królestwo autorka podzieliła na kilka rozdziałów, każdy poświęcony innemu rodzajowi środowiska naturalnego w jakim żyją zwierzęta. Poprzez oceany, lasy i pustynie, aż po góry i mokradła. Każdemu zwierzęciu oprócz notki z ciekawostkami poświecono pięknie rysowane, całostronicowe grafiki przedstawiające dane stworzenie.

"Znikające Królestwo" Nasza Księgarnia
„Znikające Królestwo” Nasza Księgarnia

Oba tytuły to prawdziwa czytelnicza gratka dla miłośników przyrody, książki mądre, zawierające przesłanie, a przy tym fascynujące i wzbogacające wiedzę młodszych jak i starszych czytelników. Ponadto są nadzwyczaj piękne, estetyczne i przyjemne w odbiorze. Z pewnością będą stanowić ozdobę niejednej biblioteczki i skarbnicę wiedzy niejednej pociechy.

10 thoughts to “Znikające Królestwo i Księga Owadów najważniejsze albumy 2019 roku”

  1. Obie książki są bardzo wyjątkowe. Przepiękne ilustracje i liczne ciekawostki to tylko część z ich atutów. Muszę się za nimi rozejrzeć. Ta z motylami jest genialna!

  2. Te książeczki wyglądają naprawdę ciekawie. Mają ładną oprawę graficzną, która przyciąga wzrok 😉
    Pewnie bardzo podobają się dzieciom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.