Kiedy nadchodzi smutek Mamania

Eva Eland

Kiedy nadchodzi smutek

Wydawnictwo Mamania

Kiedy nadchodzi smutek Mamania
Kiedy nadchodzi smutek Mamania

Kiedy nadchodzi smutek to picturebook debiutującej autorki Evy Eland. Pięknie wydana książka z mądrym przesłaniem, której treść pozwala oswoić jedną z trudniejszych emocji do zrozumienia, czyli smutek.

Kiedy nadchodzi smutek – rzecz o emocjach

Emocje to rzecz, która nas dotyka od samych narodzin. Najpierw sobie ich nie uświadamiamy, a z biegiem czasu i naszym rozwojem uczymy się z nimi obchodzić. Poznajemy coraz to szerszy wachlarz emocji. Jako dorośli ludzie powinniśmy umieć je rozpoznawać i radzić sobie z nimi na tyle dobrze by rozumieć zachowania nasze i ludzi, którymi się otaczamy. No właśnie…powinniśmy…niestety edukacja emocjonalna leży.

Kiedy nadchodzi smutek Mamania
Kiedy nadchodzi smutek Mamania

Nie uczymy się tego w szkole, w domach również mało rozmawia się o emocjach. Jednak warto się nad tym zastanowić. W końcu emocje to nieodłączna część naszego życia. Warto by nasze dzieci nie były emocjonalnymi kalekami i już od najwcześniejszych lat oswajać je z pojęciem radości, miłości, smutku czy żalu.

Smutek zawsze do nas przychodzi niespodziewanie. Wchodzi do nas nieproszony, czasami zostaje na dłużej, nie można go zignorować. Trzeba się z nim pogodzić, trzeba znaleźć sposób na spędzenie z nim czasu, a może się okazać, że następnego dnia rano już go nie będzie.

Książka jest pięknie wydana. Twarda, tłoczona oprawka przyciąga uwagę i sprawia, że dotykamy smutku. Oswajamy się z nim już na poziomie okładki. Jest oszczędna w słowach, w kolorach i ilustracjach. Autorka daje sporo miejsca odbiorcy na własne przemyślenia.

Smutek przedstawiony jest jako bezkształtna, zielona masa przypominająca ducha z opuszczoną głową i smutnym wyrazem twarzy. Wchodzi przez drzwi, siada tak blisko, że aż trudno się oddycha. Osacza chłopca z każdej strony.

Kiedy nadchodzi smutek Mamania
Kiedy nadchodzi smutek Mamania

Dziecko musi oswoić ten smutek. Spędzić z nim czas, posiedzieć w samotności, posłuchać muzyki, a może pójść na spacer. Czasami szum drzew może uspokoić smutne myśli, ulubiona książka czy gorąca czekolada.

„Może smutek chce tylko wiedzieć,

że jest mile widziany.”

Historia jest spokojna. Pokazuje mocną emocję jaką jest smutek w sposób, który nas uspakaja. Oswajamy smutek. To nic złego czuć się smutnym, każdy czasami jest smutny, ale musimy pamiętać, że kolejny nowy dzień, który wstaje już nie musi być smutny. Kolejny dzień może być dla nas już dniem pełnym radości i uśmiechu. Bo po deszczu zawsze wychodzi słońce…

jak sobie radzić ze smutkiem?
Jak sobie radzić ze smutkiem?

 

17 thoughts to “Kiedy nadchodzi smutek Mamania”

  1. Mi się podoba graficznie i cieszę się że ktoś takie tematy podejmuję. Oby więcej takich książek.

  2. Myślę, że to ważna i pożyteczna książka. Nie każde dziecko umie poradzić sobie ze smutkiem, na przykład po stracie kogoś bliskiego Wsparcie rodzica i taka książka na pewno ułatwi w opanowaniu sytuacji.

  3. Piękna książeczka dla młodszych dzieci, mój synek sięga już po coś z większą ilością tekstu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.