Nie bój się Nasza Księgarnia

Milada Rezková

Nie bój się!

Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Nie bój się! Nasza Księgarnia
Nie bój się! Nasza Księgarnia

Nie bój się! to książka, która szczególnie zwróciła moją uwagę. Czy może być coś ciekawszego dla dzieciaków niż strachy i potwory? Moim zdaniem nie…zwłaszcza, że Leo jest pasjonatem wszystkiego, co może przerazić, a Tomka przeraża multum rzeczy. W końcu księga potworów jest ulubioną pozycją w biblioteczce Leośka.

„Strach jest oznaką rozsądku. Tylko skończeni głupcy niczego się nie boją.”

Carlos Ruiz Zafón

Strach jest częścią życia każdego. Nie ma człowieka, który się niczego nie boi. Dla własnego bezpieczeństwa musimy czasami się czegoś bać. Strach jest pojęciem abstrakcyjnym, trudnym do racjonalnego wytłumaczenia dzieciom dlatego książki, które oswajają strach są bardzo cenne.

Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków

Z książki dowiemy się bardzo wielu rzeczy na temat strachu. Rozpoczynając od opowieści kim jest strach, co robi z naszym ciałem oraz co podpowiada nam w sytuacjach zagrożenia. Tłumaczy nawet tak dla dzieci zabawne stwierdzenia jak „sfajdać się ze strachu” 😉

Nasz przewodnik po książce, czyli uroczy okrągły Strach, tłumaczy, że każdy może się bać czegoś innego i w inny sposób na niego reagować. Możemy poczytać o koszmarach, o postaciach jakie strach może przyjmować. Co ciekawe nawet zwierzęta mogą się bać!

Jest to okazja też do porozmawiania na temat różnych rodzajów strachu. Kto wie co to panika? Przestrach?Zgroza? Trwoga? Trema? Wiedzieliście, że to wszystko różne formy tego samego uczucia, które dotyka nas bardziej lub mniej.

Bardzo interesującym rozdziałem jest ten o „Nieustraszonych”. Okazuje się, że są ludzie, którzy naprawdę nigdy nie odczuwają strachu. Są to osoby, które cierpią na rzadką przypadłość zwaną chorobą Urbacha – Wiethego.

Jak widzicie Księga strachu jest pełna ciekawostek. Problem strachu rozkłada na części pierwsze i w bardzo prostych słowach uzupełnionych o zabawne historyjki i ilustracje sprawia, że strach przestaje mieć WIELKIE oczy.

Szaleństwo wywołała galeria potworów! Po obejrzeniu kilku obrazków stworzonych przez dzieciaki Trojaczki również namalowały swoje potwory. A uwierzcie namalowany własnoręcznie potwór już wcale nie jest taki straszny!

Nie może zabraknąć kliku słów na temat wydania. Forma tej książki zasługuje na słowa uznania. Twarda oprawa, grube kartki i większy format sprawia wrażenie solidnej dawki wiedzy. To nie jest jakaś tam książeczka to prawdziwa księga!

Ilustracje wzbudzają salwy śmiechu, styl autorów przyciąga dzieci i zachęca do tworzenia podobnych obrazków. Spójna estetyka zachwyca dorosłych. Zdecydowanie jest to świetna pozycja do czytania w czasach, w których żyjemy. Pozwól oswoić swój strach!

 

10 thoughts to “Nie bój się Nasza Księgarnia”

  1. Coś dla nas… moje smyki boją się kilku rzeczy, więc może książka pomogłaby zwalczyć niektóre lęki 😉 Taka mam cicha nadzieję…

  2. Ojeju jaka fajna książka, za moich czasów nie było jeszcze takich fajnych książek aby się nie bać. Ma fajną ilustracje z tego co widzę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.