Nowojorskie kobiety Dreams

Elizabeth Camden

Niedostępny spadek

Śmiałe przedsięwzięcie

z serii Nowojorskie Kobiety

Wydawnictwo Dreams

Nowojorskie kobiety Dreams
Nowojorskie kobiety Dreams

Nowojorskie Kobiety to seria składająca się (póki co) z dwóch tomów pt.: Niedostępny spadek oraz Śmiałe przedsięwzięcie. Elizabeth Camden stworzyła kolejną fascynującą serię o odważnych kobietach, które nie boją się iść pod prąd i walczyć o siebie.

Nowojorskie Kobiety

Elizabeth Camden jest z wykształcenia historykiem i bibliotekoznawcą. Jej zainteresowania mają odbicie w powieściach, które pisze. Każda romantyczna opowieść jest bardzo zgrabnie wpleciona w wydarzenia, które nie są literacką fikcją. W jej powieściach wątek miłosny nie wysuwa się na pierwszy plan. Czytając poznajemy kawałek prawdziwej historii.

W pierwszym tomie zatytułowanym Niedostępny spadek akcja książki rozgrywa się w roku 1903 gdy Reuters i Associated Press miały siedziby w tym samym wieżowcu. Poznajemy specyfikę pracy, obowiązujące zasady i szokujące w tym momencie „tempo” przesyłanych notek prasowych. Mamy szanse uszczknąć troszkę wiadomości na temat kontrowersji wokół trasy kanału wiodącego przez Amerykę Środkową.

Akcja drugiego tomu (Śmiałe przedsięwzięcie) rozgrywa się około 5 lat później i tutaj szczególny nacisk jest położony na sanitarne warunki życia. Dwie postacie, doktor John Leal oraz George Fuller są prawdziwymi bohaterami, którzy jako pierwsi zastosowali system chlorowania wody.  Po wielu latach sporów sądowych w 1910 roku sprawę rozstrzygnięto na korzyść doktora Johna  Leala i Georga Fullera. Od tego czasu spędzili kilka kolejnych lat na adoptowaniu nowej technologii w kolejnych miastach i ratując ludzi od chorób takich jak cholera, dur brzuszny czy innych przenoszonych przez wodę. Po dziś dzień jest to standardową procedurą w wodociągach miejskich w tym kraju.

Nowojorskie kobiety Dreams
Nowojorskie kobiety Dreams

Niedostępny spadek

Jest to opowieść o rodzeństwie, które toczy długoletni spór o prawa do zaworów hydraulicznych z rodziną swojego ojca. Młodzi ludzie pragną by wynalazek, który może ułatwić życie wszystkim ludziom i sprawić, że będą mogli cieszyć się bieżącą wodą w swoich łazienkach był dostępny dla każdego.

Lucy Drake jest telegrafistką, pracuje  w agencji informacyjnej Associated Press. Za sprawą nielegalnego kabelka podsłuchuje rozmowy nadawane z biura prawniczego swojego wuja. Dziewczyna odgrywa kluczową rolę w historii. Wychowana przez ojca hydraulika wie co to ciężka praca i mus zarobienia pieniędzy na własne utrzymanie. Wraz z bratem prowadzą skromne gospodarstwo domowe przekazując wszystkie wolne środki na prawników by walczyć o rodzinny spadek.

Drugim bohaterem odgrywającym kluczową role jest sir Colin Beckwith – anglik, który przybył do Ameryki znaleźć żonę z takim posagiem, który zapewni mu możliwość odbudowania zadłużonego majątku. Jest pracownikiem Reutersa i tam losy tych dwóch przecinają się. Wspólne tajemnice sprawią, że ich relacja będzie zmieniać się pod wpływem wydarzeń, które ich spotkają. Okaże się, że oboje dla siebie mogą być rozwiązaniem prywatnych problemów, które spędzają im sen z powiek.

Śmiałe przedsięwzięcie

W drugim tomie na pierwszy plan wysuwa się Rosalind Werner, młoda pani doktor chemii, która poświęca swoje życie by znaleźć rozwiązanie na oczyszczanie wody z chorób, które zabiły jej rodziców. Wraz ze swoim przełożonym robią badania, do których muszą przekonać społeczeństwo oraz władze miasta.

Jej „przeciwnikiem” w walce o filtrowaną wodę staje się nowo mianowany Komisarz do spraw Wody Nicholas Drake (brat Lucy Drake z pierwszego tomu). Sprawa w sądzie zmusza Nicholasa do spotkania z doktor chemii, która zaskakuje go tym, że jest kobietą… To spotkanie rozpoczyna długą i burzliwą znajomość osób, które mimo dwóch różnych sposobów myślenia pragną tego samego: bezpiecznej i czystej wody dla całego społeczeństwa.

Nowojorskie kobiety Dreams
Nowojorskie kobiety Dreams

Podsumowując…

Elizabeth Camden buduje historie, które nas zajmują na dłużej i nie pozwalają od siebie odejść dopóki nie poznamy historii do końca. Postacie, ich losy i decyzje życiowe nas poruszają. Współczujemy, kibicujemy i przeżywamy każdy ich sukces. Bohaterowie walczą o lepszą przyszłość nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla całego społeczeństwa. Kobiety przedstawione w książkach są twarde, nie bojące się wyzwań i wiedzące o co walczą. Nie są to eteryczne romantyczki słuchające muzyki klasycznej, ale kobiety nie bojące się pracy i pobrudzenia sobie rąk.

Dla mnie lektura tych powieści była przyjemnością i z ciekawością wypatruję 3 tomu zwłaszcza, że bohaterką będzie postać bardzo tajemnicza, którą tylko mimochodem poznaliśmy w 1 tomie.

19 thoughts to “Nowojorskie kobiety Dreams”

  1. Lubię, kiedy w literaturze spotykam silne kobiece osobowości, które na przekór wszelkim trudnością potrafią zawalczyć os siebie i swoje rodziny. Przyjemnie się wówczas śledzi ich losy, mieszankę emocji, niełatwych do podjęcia decyzji.

  2. Nie znam tych ksiazek, ale bardzo ciekawie o nich napisałas chyba są warte uwagi

  3. Pewnie nie odnalazłabym się w tej serii, ale wiem, że wiele osób zaczytuje się takimi z prawdziwą przyjemnością 🙂

  4. Już gdzieś widziałam recenzje tych książek 🙂 wydają się całkiem przyjazne naszym gustom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.