Tata Oli już nie chce być dorosły Dwukropek

Thomas Brunstrøm i Thorbjørn Christoffersen

Tata Oli już nie chce być dorosły

Wydawnictwo Dwukropek

Tata Oli już nie chce być dorosły Dwukropek
Tata Oli już nie chce być dorosły Dwukropek

Tata Oli już nie chce być dorosły to książka, która zrobiła nam psikusa. Dotarła do nas, czytaliśmy kilka…naście razy i nagle przepadła. To się nam jeszcze nie zdarzyło żeby zniknęła książka. 3 razy przeszukaliśmy wszystkie półki, biblioteczki, zamakarki i dzisiaj rano nagle ni stąd ni zowąd kątem oka zauważyłam ją na pierwszej z brzegu półce, którą przeszukaliśmy w przeciągu ostatnich kilku dni „naście” razy, więc nie przedłużając zapraszam….!

Tata Oli już nie chce być dorosły

Kto z was pamięta jak to jest być dzieckiem? Kiedy nasze obowiązki ograniczały się do wstania z łóżka, pójścia do szkoły i wykonania kilku drobnych zadań w domu? Wtedy wydawało nam się, że moment gdy już będziemy dorośli nas uszczęśliwi, a tu klops…Okazało się, że dorosłość to cała masa obowiązków i zadań, a najczęściej wieczorami marzymy o tym żeby już się położyć spać!

Tata Oli już nie chce być dorosły Dwukropek
Tata Oli już nie chce być dorosły Dwukropek

Ola jest pierwszoklasistką, ma młodszego brata i marzy o byciu dorosłą. Ile w końcu można się myć, chodzić do szkoły i tak wcześnie się kłaść? Tata Oli okazuje się bardzo wspaniałomyślnym rodzicem i proponuje córce zamianę. Nazajutrz to ona przejmuje dowodzenie w domu.

Przed Olą poważne wyzwanie. Musi zdążyć na czas rano ze zrobieniem kanapek i zachęceniem taty do wyjścia, a po szkole odebrać tatę z pracy, brata z przedszkola i jeszcze zrobić zakupy, bo przecież należy przygotować kolację.

Tata Oli już nie chce być dorosły Dwukropek
Tata Oli już nie chce być dorosły Dwukropek

Dziewczynka stara się jak tylko może. Podaje tacie wodę gdy ten ogląda kreskówki, gotuje swój autorski obiad i nakrywa do stołu. Mimo ogromnej chęci by pójść się pobawić jednak zajmuje się sprzątaniem ze stołu i przygotowaniem kąpieli dla brata.Wieczorne czytanie sprawia, że dziewczynka jest wykończona. Gdy w końcu brat zasypia oddycha z ulgą i stwierdza:

„- Jutro chciałabym już znowu być dzieckiem.

– Uważam, że to świetny pomysł. Uważam, że powinnaś się bawić i wygłupiać, i tańczyć, i w ogóle robić to wszystko , co robią dzieci tak długo, jak tylko możesz. Bo dorosła jeszcze zdążysz być – mówi tata.”

Jest to książka bardzo zabawna, pełna humoru, ale i przemyconej mądrości. Ta krótka historia pokazuje ile obowiązków spoczywa na barkach dorosłych. Duet autora i ilustratora idealnie się sprawdził. Ilustracje są świetnym dopełnieniem tekstu i oglądanie książki sprawia dzieciakom bardzo dużo przyjemności. Mnogość szczegółów jest fascynująca.

Tata Oli już nie chce być dorosły Dwukropek
Tata Oli już nie chce być dorosły Dwukropek

Na rynku wydawniczym jest mnóstwo książek dla dzieci, gdzie główną rolę odgrywa duet mamy z dzieckiem. Dziecko z mamą ma przygody, pokonuje przeciwności losu, mama jest centrum życia dziecka. Tutaj jest inaczej. To tata jest główną postacią. Z tatą Ola zamienia się rolami, to tata z nią odbywa poważne rozmowy o dorosłości i to tata jest bohaterem ilustracji. Zauważcie, że mama została tylko wspomniana, nawet nie została narysowana(!).

Czy to wartościowa lektura dla najmłodszych? Tak. Porusza ciekawy temat, jest zabawna i czytanie jest prawdziwą przyjemnością. Chodzą słuchy, że to początek pewnej serii, więc wypatruję z uwagą kolejnych części!

 

 

15 thoughts to “Tata Oli już nie chce być dorosły Dwukropek”

  1. Wspaniałe, że skupiamy sietutaj na tacie i jego perypetiach. Doskonała szata graficzna i naprawdę zabawna, ale interesująca książka. Chciałabym ją poznać.

  2. Ta książeczka ma prześliczną oprawę graficzną i do tego niezwykłą mądrość, którą trzeba uświadomić dzieciom. Niech cieszą się, że są dziećmi, bo na dorosłość przyjdzie czas.

  3. Ja mojej córce zamawiam książki i zabawki edukacyjne dużo czytamy i wspólnie się bawimy. Uważam że to jest ważne. Dziecko od najmłodszych lat powinno rozwijać swoją wyobraźnię. Małe dzieci bardzo łatwo przyswajają wiedzę i później jest im w życiu lżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.