Seria Terapia od Alexander

Seria Terapia

Wspólne ogniwo

Rozsypanka zdaniowa

Tangram

Pamięć sensoryczna

Wydawnictwo Alexander

Seria gier Terapia wyd. Alexander
Seria gier Terapia wyd. Alexander

Seria Terapia to wyjątkowy zestaw gier przygotowany z myślą o seniorach. Są to przemyślane kompozycje łamigłówek, których celem jest poprawa zdolności intelektualnych oraz sprawności manualnej osób starszych z różnymi deficytami spowodowanymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Terapia – seria gier dla seniorów

Gry planszowe są świetnym sposobem na rozwijanie różnych umiejętności. Często opisując je mówimy o treningu koncentracji, kojarzenia, myślenia czy pamięci. Grając z dziećmi pracujemy nad tym co akurat u dziecka wymaga poprawy. Polecamy gry na spostrzegawczość, skupienie czy rozwijanie wyobraźni. Nie inaczej jest z osobami starszymi gdy w pewnym momencie życia następuje osłabienie pewnych zdolności, czy to intelektualnych czy manualnych. Niestety wiele chorób może spowodować spustoszenie w życiu człowieka, a w konsekwencji doprowadzić do konieczności przeprowadzenia terapii do której świetnie przydadzą się gry dziś przeze mnie proponowane.

Wydawnictwo Alexander stworzyło serię gier planszowych wspierających pracę mózgu w bardzo szerokim zakresie. Zaczynając od pracy ze zmysłami poprzez operacje umysłowe aż po czynności wyższe takie jak czytanie czy zasób słownictwa. Jest to rodzaj rozrywki, która nie dość, że ma wartość terapeutyczną to dodatkowo łączy pokolenia, bo czy jest lepsza opcja spędzenia czasu wnuków z dziadkami niż wspólna zabawa?

Pamięć sensoryczna Alexander
Pamięć sensoryczna Alexander

W skład serii wchodzą:

Pamięć sensoryczna, Wspólne ogniwo, Tangram, Rozsypanka zdaniowa, Paronimy, Kostki z piktogramami, Warcaby i Chińczyk.

Pamięć sensoryczna to gra, która stawia na zmysł dotyku. Zadaniem graczy jest pogrupować figury w pary z zasłoniętymi oczami. Jest to bardzo dobre ćwiczenia dla wszystkich , a zwłaszcza dla osób po przebytym udarze lub z chorobą reumatoidalną. Zabawa wspomaga terapię rąk, palców, pobudza mięśnie i ścięgna w obrębie dłoni. Wzmacnia również koncentrację i rozwija wyobraźnię.

Pamięć sensoryczna Alexander
Pamięć sensoryczna Alexander

Łączenie klocków o tym samym kształcie bez możliwości obserwacji wyostrza zmysł dotyku. Zarówno dla dzieci jak i dorosłych jest to ciekawy trening koncentracji, który nie kojarzy się z nudnym wykonywaniem ćwiczeń i zadań.

Elementy wykonane są z drewna, każdy kształt jest starannie wykończony, a zabawa klockami jest bezpieczna.

Wspólne ogniwo to gra terapeutyczno – rehabilitacyjna, której głównym zadaniem jest trening spostrzegawczości. Zadaniem gracza jest znalezienie na planszy miejsca klocka na skrzyżowaniu linii biegnących do odpowiedniego kształtu figury i wzoru. W tej grze pracujemy nad koncentracją, spostrzegawczością oraz współpracą ręki z okiem. Zmysły, które wyostrzamy to zmysł dotyku oraz wzroku. Wymaga to od gracza skupienia i cierpliwości.

Wspólne ogniwo Alexander
Wspólne ogniwo Alexander

Tangram to zabawa i gra umysłowa znana od około 3000 lat. Składa się z 7 elementów (figur geometrycznych) powstałych przez rozcięcie kwadratu. Celem zabawy jest odtworzenie wzoru z obrazka na podstawie kształtu jego konturów i wymyślanie nowych wzorów.

Zestaw jest spory. Składa się z 3 wielkości trójkątów, kwadratów i równoległoboków (łącznie 44 elementy). Jednocześnie w rozgrywce może uczestniczyć nawet 6 graczy(!). Instrukcja oferuje 3 warianty gry oraz 61 wzorów do układania i ostrzegam – to wcale nie jest takie proste jakby mogło się wydawać.

Tangram Alexander
Tangram Alexander

Tangram jest doskonały do pracy nad wyobraźnią, spostrzegawczością, koncentracją oraz pamięcią.

Rozsypanka zdaniowa to ostatnia z gier, którą mamy przyjemność posiadać. Jest to łamigłówka i gra słowna. Gracze muszą wytężyć umysł i zbudować poprawne zdania z podanych słów z zachowaniem poprawności językowej. Gra zawiera 45 wyrażeń. Takie łamigłówki pobudzają funkcjonowanie mózgu i rozwijają umiejętności językowe. Uczestnik musi odkodować znaki pisma, przeczytać ze zrozumieniem wyrażenie oraz użyć wyobraźni by zbudować zdanie poprawnie złożone pod względem składniowym i fleksyjnym.

Rozsypanka zdaniowa Alexander
Rozsypanka zdaniowa Alexander zagadka: czy wszystkie zdania ułożone przez Tomka są poprawne?

Zachęcam do wspólnej zabawy z seniorami.

Kto z Was ma ochotę zagrać wspólnie w gry?

 

6 thoughts to “Seria Terapia od Alexander”

  1. Coś podobnego pamiętam z dzieciństwa. Tylko wtedy były te gry wszystkie w formie drewnianej. Bardzo fajnie i rozwijającege gdy. Cieszę się,że pośród tego wszystkiego, znajduję się coś wartościowego.

  2. Uwielbiamy takie zabawy kreatywne. Nawet dla dorosłych osób nie są łatwe, a co dopiero dla dzieci. Teraz kiedy siedzimy w domu takie łamigłówki, gdzie trzeba ruszyć głową są na prawdę bezcenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.