Głosuj na prezydenta! Dwukropek

Głosuj na prezydenta!

Kogo wybiorą zwierzęta?

Wydawnictwo Dwukropek

Głosuj na prezydenta! Dwukropek
Głosuj na prezydenta! Dwukropek

Głosuj na prezydenta! Kogo wybiorą zwierzęta? to książka, która wydaje się być idealną w tygodniu przed wyborami prezydenckimi w  Polsce. Dorośli słuchają wiadomości, debat, z wielu stron atakują nas hasła wyborcze i plakaty. Właśnie ten moment na rozmowę z dziećmi na temat demokracji, władzy w Polsce oraz wyboru głowy Państwa jest najwłaściwszy.

Głosuj na prezydenta! Kogo wybiorą zwierzęta?

„W lesie nie mówiono

o niczym innym.

Lew odwrócił bieg rzeki po to,

żeby przed swoją kryjówką

zbudować basen.”

Wybuchnął skandal. Zwierzęta nie kryły swojego oburzenia. To zachowanie Lwa, króla dżungli, przelało czarę goryczy. Zwierzaki urządziły manifestację. Lew czując się od wieków pewnym swej pozycji nie przejął się sprzeciwem ze strony swych poddanych. Wyjście z sytuacji znalazła Sowa, która bez ogródek zaproponowała wprowadzenie DEMOKRACJI i zorganizowanie WYBORÓW.

Zwierzęta ustaliły zasady wyborów:

Głosuj na prezydenta! Dwukropek
Głosuj na prezydenta! Dwukropek

Małpa, Leniwiec, Kobra oraz oczywiście Lew stanęli do walki o podium. Każdy z kandydatów przygotował swój plakat z hasłem przewodnim. Lew odwołał się do tradycji, Małpa postulowała o zmiany i zaatakowała Lwa, Kobra powoływała się na wspólnotę i działanie dla dobra wszystkich natomiast Leniwiec postawił na spokój i cierpliwość oraz uważne wysłuchanie każdego z obywateli. Kampania ruszyła pełną parą. Organizowali występy, rozdawali ulotki, rozmawiali, a nawet mówili źle o innych kandydatach. Urządzono nawet DEBATĘ podczas, której kandydaci odpowiadali na pytania oraz wymieniali się swoimi poglądami.

Każdy mieszkaniec lasu oddał swój głos wrzucając kartę z imieniem swojego kandydata do URNY. Za zliczenie głosów była odpowiedzialna Sowa. Niestety zdyskwalifikowana została Małpa ( częstując wyborców bananami).

Prezydentem został Leniwiec. Rządził lasem aż do następnej wiosny kiedy to znowu zwierzęta miały urządzić wybory.

Głosuj na prezydenta! Dwukropek
Głosuj na prezydenta! Dwukropek

Skąd pomysł na książkę?

Książkę stworzyło trzech autorów. Jest to projekt, który powstawał przy udziale dzieci, które miały realny wpływ na kształt książki oraz na wyniki wyborów. Jest to dowód na to, że z dziećmi warto rozmawiać na tematy „trudne” i warto od najmłodszych lat tłumaczyć zasady demokracji, zasady działania polityki oraz pokazywać jak ważny jest każdy pojedynczy głos. To od osób, które pójdą na wybory zależy jak będzie wyglądał kraj, w którym żyjemy, jak będziemy postrzegani w świecie oraz jakie mamy szanse na rozwój. Niezwykle istotnym jest by wpajać dzieciom zasady funkcjonowania w świecie i wychowywać je w obowiązku odpowiedzialności za własny  kraj.

Na końcu autorzy umieścili słowniczek, który w przystępny sposób wyjaśnia słowa związane z tematem wyborów.

22 thoughts to “Głosuj na prezydenta! Dwukropek”

  1. No proszę, to dla mnie zupełne zaskoczenie – oczywiście pozytywne. Świetnie, że takie książki powstają

  2. Książeczka bardzo ciekawa, myślę że każdemu dziecko powinno się ją przeczytać. Podoba mi się

  3. Ksiązeczka na czasie. Podoba mi się ze dzieci miały wpływ na powstanie tej książeczki

  4. Bardzo fajna ksiazka i super pomysł na temat. Pięknie wprowadza dzieci w świat w którym będą kiedys decydować o losach kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.