Gry i zabawy dla dzieci Nasza Księgarnia

Małgorzata Cieślak

Gry i zabawy dla dzieci

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Gry i zabawy dla dzieci Nasza Księgarnia
Gry i zabawy dla dzieci Nasza Księgarnia

Gry i zabawy dla dzieci to książka, która udowadnia tezę, iż nie trzeba wielu zabawek by twórczo bawić się z dzieckiem. Nie ilość markowych, drogich oraz aktualnie modnych grająco – śpiewających cudów wpływa na inteligencję naszej pociechy, a czas, który spędzamy z maluchem.

Wkrótce urodziny Tomka. Już od miesiąca planuje listę gości i smakołyki, które zagoszczą na stole. W świecie „przed pandemią” popularnym miejscem na urządzanie przyjęć były wszelkiej maści kluby dla dzieci, figloparki itp. Obecnie ani nie jest to zgodne z zaleceniami ani też ja zapraszając dzieciaki w takie miejsce nie miałabym komfortu co do bezpieczeństwa gości. Dlatego pozostaje nam liczyć na dobrą pogodę i zaproszenie gości do ogrodu. Z długiej listy przyjaciół syna zostały 4 osoby, najbliżsi koledzy i koleżanki. W takim składzie zabawa również będzie świetna, zwłaszcza, że plan przyjęcia przygotujemy w oparciu o książkę Gry i zabawy dla dzieci Małgorzaty Cieślak.

Gry i zabawy dla dzieci Nasza Księgarnia
Gry i zabawy dla dzieci Nasza Księgarnia

Plan 7 urodzin Tomka

⇒przywitanie gości;

⇒tort;

⇒kącik eksperymentów:

1. domowy wulkan – idealna zabawa dla małego odkrywcy. Każde z dzieci ma swój talerzyk, kubek plastikowy, sodę oczyszczoną i sok z cytryny, barwniki. Do kubka wsypujemy sodę i na nią wlewamy kwaśny roztwór. Nasza mikstura powinna zacząć się pienić i podchodzić do góry.

2. doświadczenie z mentosem – w misce stawiamy butelkę z colą, odkręcamy nakrętkę i wrzucamy do środka mentosa. Czekamy na reakcję.

3. ciekawy pieprz – mielony pieprz wysypujemy na wodę tak, by w całości przykrył taflę. Do środka wsadzamy suchy palec – nic się nie dzieje. Jednak gdy włożymy do wody palec polany mydłem, pieprz nagle rozpłynie się z dala od palca, tworząc koło.

4. kolorowe mleko – do głębokiego talerza wlewamy mleko, dodajemy kolorowe farbki. Do pipety nabieramy płynu do mycia naczyń i wlewamy do mleka. Obserwujemy tańczącą tęczę.

⇒przerwa na soczki i przekąski;

⇒zabawa plastyczna:

1. owadzi ogród – malujemy lub wycinamy gotowe podobizny owadów. Kolorujemy je, przytwierdzamy do słomek plasteliną. Farbami malujemy wytłoczki po jajkach, ozdabiamy je. Wsypujemy do nich piasek lub ziemię. Do środka wbijamy słomki z podobiznami owadów. Ozdabiamy nasz owadzi ogródek. Gotowe! Po przyjęciu każde dziecko zabiera sobie swoje dzieło do domu.

⇒zabawy ruchowe:

1. wyścigi w workach;

2. rzucanie do celu;

3. za co się złapać – solenizant siada na krześle, na hasło wilk pozostali goście szybko podbiegają do drzewa, słupa itp. To dziecko, które nie zdążyło się niczego złapać może zostać schwytane przez wilka.

⇒czas na pogawędki i własną zabawę.

Gry i zabawy dla dzieci Małgorzaty Cieślak – moja opinia

Jest to pozycja, która działa inspirująco. Możemy traktować ją jako skarbnicę pomysłów na czas spędzony z dziećmi. By wykorzystać zabawy przedstawione w książce nie potrzebujemy zbyt wielu rekwizytów. Każda rzecz, którą mamy pod ręką może stać się pomysłem na świetną zabawę. Często propozycje od pani Małgorzaty są wstępem do dłuższej, bardziej rozbudowanej zabawy, którą wymyśli samo dziecko. Zauważcie, że często wystarczy dziecku podpowiedzieć jeden element, pierwszy etap zabawy i dziecko już później potrafi sobie samo tą zabawę rozwinąć.

Gry i zabawy dla dzieci Nasza Księgarnia
Gry i zabawy dla dzieci Nasza Księgarnia

Autorka prowadzi czytelnika za rękę. Książka podzielona jest na kolejne miesiące życia dziecka zgodnie z cyklem rozwoju. Rozpoczynając od 1 miesiąca kończąc na zabawach dla dzieci powyżej 3 roku życia. Każdy z podrozdziałów opatrzony jest krótkim komentarzem od autorki ułatwiającym zrozumieć etap życia na którym znajduje się Maluch.

Bardzo wartościowe w tej pozycji jest to, że przeglądając poszczególne propozycje sami przypominamy sobie nasze zabawy. Równocześnie odnajdując sens w zabawie np. mimiką twarzy z dzieckiem klikutygodniowym mamy większą motywację by tak spędzać czas. Autorka utwierdza nas w przekonaniu, że taka forma spędzania wspólnie czasu ma sens i zaprocentuje w przyszłości. Poza tym gwarantuję każdemu, że dziecko z którym się bawimy w prosty sposób, ale wymagający poruszenia wyobraźnią lepiej się rozwinie i będzie potrafiło doceniać wartość każdej rzeczy, którą znajdzie na swojej drodze.

Książkę polecam zwłaszcza osobom na początku rodzicielskiej drogi! Będzie świetnym drogowskazem.

 

 

13 thoughts to “Gry i zabawy dla dzieci Nasza Księgarnia”

  1. I takie książki są w cenie. Jak tylko rozwijają i są inspiracją dla każdego. Super z checia polecę koleżance.

  2. Taka książeczka by mi się bardzo przydała, bo już czasem nie wiem w co sie bawić z moimi dziećmi i potrzebuję nowości.

  3. Często wymyślam jakieś zabawy swoim kuzynom, którzy się nudzą. Zwykle urządzam „szukanie skarbów” i wymyślam kreatywne zadania, które mają wykonać zanim znajdą skarb 😉

  4. Super pomysły na gry i zabawy dla dzieci 🙂 Świetna sprawa z taką książką 🙂 Można się dowiedzieć o wielu zabawach o których się wcześniej nie słyszało 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.