Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia

Agnieszka Sowińska

Przekroje owoce i warzywa

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia
Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia

Przekroje owoce i warzywa to picture book, który zabiera nas w magiczny świat wybranych owoców i warzyw. Jest to 28 stron przemyconej wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Nie jest to książka naukowa, nie jest to biologia w uproszczonej wersji. To nadal książka obrazkowa dla dzieciaków, a jednak po kilkukrotnym obejrzeniu zapamiętamy, że przed wysiłkiem umysłowym warto zjeść owoc pełen witaminy B, a przed wysiłkiem sportowym warzywo pełne związków zasadowych.

Przekroje owoce i warzywa

Namawiamy dziecko by zjadło jabłko – poszło gładko. Jabłka lubi większość dzieci. Proponujemy gruszkę czy malinę – dzieciakom smakują, są pyszne, słodkie i mają piękne kolory. A może by tak zjeść cukinie…albo kapustę? Hmm? Zjadają chętnie? U mnie nie…. niestety warzywa traktowane są jako najwięksi wrogowie. Najczęściej kończy się to walką o przeforsowanie swojego zdania. Rodzice stają na głowie by dziecko przekonać, podać w najciekawszej formie, a dziecko najczęściej wspina się na wyżyny sprytu by nie spróbować.

Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia
Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia

Wydawnictwo Nasza Księgarnia przychodzi z pomocą. Książka nie jest rozwiązaniem, które przyniesie pozytywny skutek od razu i na 100%, ale może być bardzo pomocna w delikatnym nakłonieniu dziecka do spróbowania. A już na pewno będzie świetną podstawą do rozbudzenia zainteresowania dzieci tematem.

Rozpoczynamy od obejrzenia i poznania wszystkich bohaterów. Każdy „stworek” jest na swój sposób wyjątkowy. Potas przedstawiony jest jako nurek, w kąpielówkach, czepku i rurką do nurkowania – bo potas reguluje ilość wody w naszym ciele. Kwas foliowy siedzi wygodnie w fotelu i robi na drutach, a dlaczego? Bo bierze udział w tworzeniu komórek i innych związków. Wapń i fosfor to najlepsi przyjaciele. Lubią spędzać razem czas, odpowiadają za zdrowe zęby i budują kości.

Każda kolejna rozkładówka to przekrój owocu lub warzywa. Nagle okazuje się, że środek  np. śliwki jest fascynujący. Kto w niej mieszka? Wszystko porządkująca pektyna, skoncentrowana i uspakajająca witamina B oraz urodzony optymista magnez, który uspokaja i działa antystresowo.

Każdy z bohaterów ma swoją osobowość opisaną na pierwszych dwóch stronach. Dalej nie ma już tekstu. Zagłębiając się w książkę musimy otworzyć swój umysł i użyć wyobraźni. Naszym zadaniem jest odnalezienie wszystkich postaci i sprawdzenie kto gdzie mieszka.  Dzięki takiemu przedstawieniu tematu dziecku łatwiej jest zapamiętać, które owoce i warzywa mają jakie składniki.

Książka jest pięknie zilustrowana. Jest to prawdziwa uczta dla oka. Warzywa i owoce mają ciekawie wyposażone „domki”. Daje to możliwość tworzenia wielu opowieści i wyszukiwaniu wielu szczegółów. Jest to pozycja o charakterze edukacyjnym, która na pewno będzie ułatwiała naukę w starszym wieku.

Przekroje owoce i warzywa może być ciekawą rozkładówką dla młodszych dzieci, które będą przeglądały obrazki i ćwiczyły snucie opowieści. Natomiast dla starszych dzieci może być świetnym wstępem do pogłębiania wiedzy i stawiania pierwszych kroków na drodze do świadomego, zdrowego odżywiania.

Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia
Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia

 

14 thoughts to “Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia”

  1. Oooo tak! Masz rację, czasem namówić dziecko doc czegoś, A szczególnie do warzyw. Jest lekką udręką. Bardzo fajna opcja, może zobaczę czy w księgarni znajdę jak będę robić zakupy.

  2. Powiem Ci ze bardzo jest ciekawy taki przekroj owoców. Myślę że może za chęcią do zjedzenia owoców przez dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.