Lektury przedszkolaka Nasza Księgarnia

Zofia Stanecka

Jeżyk z parku

Katarzyna Kozłowska

Feluś i Gucio poznają emocje

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Nowości dla przedszkolaków
Nowości dla przedszkolaków

Jesień przyszła  i rozgościła się na dobre, więc z przytupem wchodzimy w nową porę roku walcząc z katarami i kaszlem sokiem z cebuli chcielibyśmy zabrać Was w podróż iście jesienną. Jakie inne zwierzątko jest dzieciom tak dobrze znane jak nie jeż? Które dziecko jeszcze nie robiło pracy plastycznej, na której głównym bohaterem nie byłby jeżyk tuptający po jesiennych liściach? A jak już pospacerujemy z jeżami to pijąc rozgrzewającą herbatkę pogadamy o emocjach. Naszymi przewodnikami będą przedszkolaki na medal, czyli Feluś i Gucio, z którymi się już dobrze znamy… Zapraszamy!

Zofia Stanecka „Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka: Jeżyk z parku”

Przyjazny duszek Tuli Tuli jest mieszkańcem Ziemi. Wędruje po wszystkich jej zakątkach chcąc poznać ją jak najlepiej. Podczas swoich podróży poznaje środowiska przeróżnych zakątków świata i z wielką przyjemnością opowiada o nich dzieciom. Mieliśmy już okazję zwiedzić głębiny oceanu, gdzie poznaliśmy dzielnego żółwika o imieniu Pikin >>kliknij<< , a teraz Tuli Tuli zawędrował do lasu. Miał szczęście być świadkiem narodzin rodzeństwa jeżów.

Opowieść rozpoczyna się od narodzin. Tycia i Tuptuś rodzą się z zamkniętymi oczami, ale czują ciepło mamy. Wiedzą, że aby rosnąć i się rozwijać muszą pić mleko mamy i dużo spać. Oglądając kolejne strony obserwujemy ich rozwój, coraz to nowsze umiejętności. Jeżyki stopniowo coraz więcej wychylają nosek z gniazda. Mama opowiada im o czyhających niebezpieczeństwach oraz o tym jak sobie radzić by przeżyć.

Każda rozkładówka to opowieść o głównych bohaterach i równocześnie garstka ciekawostek. Jak rosną małe jeże? Jak widzą świat zwierzęta? Kto poluje nocą? Jakie inne zwierzęta mają igły? U nas wiele śmiechu wzbudziła ciekawostka o umiejętnościach jeży: wiedzieliście, że jeże potrafią podskakiwać?

Jeżyk w lesie Nasza Księgarnia
Jeżyk w lesie Nasza Księgarnia

Ostatnie trzy rozkładówki to garść faktów o jeżach, informacji na temat miejsc na świecie gdzie żyją jeże oraz wskazówki jak można jeżom pomagać. Jest to szczególnie cenna wiedza w dzisiejszych czasach gdy zimy bywają ciepłe i jeże budzą się zbyt wcześnie. Są wtedy osłabione i potrzebują pomocy. warto wiedzieć gdzie wtedy zwrócić się o pomoc dla małych mieszkańców naszej planety.

Katarzyna Kozłowska „Feluś i Gucio poznają emocje”

Feluś i Gucio poznają emocje Nasza Księgarnia
Feluś i Gucio poznają emocje Nasza Księgarnia

To już 3 książka w serii Feluś i Gucio. Tym razem w towarzystwie tego uroczego przedszkolaka i jego najlepszego kompana zabaw – misia Gucia rozmawiamy o emocjach.

„Nie ma złych emocji, są tylko trudne. Wszystkie są równie ważne i naturalne, nie trzeba się ich wstydzić ani im zaprzeczać, bo zawsze czemuś służą.”

Emocje to temat rzeka. Jest to bardzo trudny aspekt życia dla dorosłego człowieka, a co dopiero dla dziecka, które dopiero odkrywa świat, swoje reakcje na różne wydarzenia i reakcje innych na siebie. Zadaniem rodziców jest wprowadzenie dziecka w temat i zadbanie by maluch potrafił dać ujście emocjom. By móc zacząć rozmowę musimy je sobie najpierw uświadomić, nazwać, a później zaakceptować.

Feluś i Gucio poznają emocje Nasza Księgarnia
Feluś i Gucio poznają emocje Nasza Księgarnia

Feluś jest przedszkolakiem, który jak większość naszych dzieci jest wulkanem energii. Przeżywa sytuacje w przedszkolu oraz w  domu. Ktoś wylał wodę z wazonu, ktoś nie może doczekać się na swoją kolej, a może ktoś nie może przestać się uśmiechać. Jakie wtedy odczuwamy emocje? Jak się czujemy? Feluś i Gucio pomagają dzieciakom zrozumieć te sytuacje i wytłumaczyć tak by każde dziecko wiedziało o co chodzi. Nie zapominajmy, że dzieci poznają świat także zmysłami. To, co jest trudne do opisania, abstrakcyjne może się okazać łatwiejsze gdy porównamy do sytuacji znanych dziecku bardzo dobrze. Jaki kształt może mieć przyjaźń albo jak brzmi spokój? To pytania, które warto „przerobić” z dzieckiem. Taka rozmowa pomoże nam lepiej poznać nasze dziecko, jego postrzeganie świata oraz pomóc Maluchowi w chwilach gdy emocje go przerosną.

Feluś i Gucio poznają emocje Nasza Księgarnia
Feluś i Gucio poznają emocje Nasza Księgarnia

Autorka przedstawiła 18 emocji najczęściej występujących w naszym życiu. Rozmawiamy o przyjaźni, zniecierpliwieniu, radości, złości, smutku czy tęsknocie. Każdej emocji towarzyszą ilustracje ze scenkami sytuacyjnymi, które obrazują „problem”. Są dopowiedzeniem, wyjaśnieniem i zachętą do rozmowy. Gwarantuję, że w towarzystwie Gucia i Felusia każde dziecko będzie miało ochotę zbadać swoje emocje.

 

Są to serie książek dla przedszkolaków, które zachwycają swoją prostotą w odbiorze oraz jednocześnie ilością wiedzy jaką dzieci zdobywają czytając. Dziecko poznaje świat, uczy się i zdobywa wiedzę praktyczną.  Dodatkowym atutem jest format w jakim książki zostały wydane. Są to sporej wielkości kartonówki z zaokrąglonymi rogami – bezpieczne dla najmłodszych czytelników.

 

7 thoughts to “Lektury przedszkolaka Nasza Księgarnia”

  1. Jakie urocze książeczki. Szkoda że moje córka nie jest mała z chęcią kupiłabym jej takie ksizkeczki

  2. Mój mały przedszkolak bardzo lubi jak czytam książeczki, dodatkowo tutaj widzę piękne obrazki.

  3. Zakochałam się w okładce tego „Jeżyka” <3 Zresztą widzę, ze w środku ilustracje są równie piękne. Z kolei ta książka o Felusiu I Guciu wydaje mi się niezwykle mądra i rozwijająca. Zresztą, co tu dużo mówić, obie są piękne!

  4. Coś czuję, że książka o jeżyku niedługo trafi pod nasz dach. Moje dziewczynki znalazły ostatnio jeża, zrobiliśmy mu domek w ogrodzie i mam nadzieję, że z nami zostanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.