Puzzle od malucha do starszaka od Nasza Księgarnia

Pucio Rodzinna sobota

Jesień w lesie

Sen Królewny

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Puzzle to zajęcie, które u nas w domu przez każdego jest lubiane. Pierwsze puzzle zaczynałam układać z moimi dziećmi już bardzo, bardzo wcześnie zaczynając od książeczek z wyjmowanymi elementami, by później przejść do coraz bardziej skomplikowanych wzorów. Dziś mam dla was przegląd puzzli – nowości – od Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Pucio. Rodzinna sobota

Naszą dzisiejszą przygodę rozpoczniemy od propozycji dla najmłodszych Milusińskich, czyli dla dzieciaczków już od 2 roku życia. Niezawodny Pucio znowu wkracza do akcji i pobudza nasze Maluszki do mówienia. Tym razem jest to propozycja puzzli, które mają sprzyjać rozwojowi myślenia i mowy.

W pudełku znajdziemy 15 dużych puzzli, z których po ułożeniu powstanie historia dnia rodziny Pucia. Każdy jeden element wykonany jest z grubej tektury, której moje dzieci nie zdołały wygiąć, zgiąć czy przełamać (zrobiliśmy test). Puzzle są tak wycięte, że tylko poprzez dopasowanie właściwych elementów powstaje jeden obrazek. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowe połączenie bez zachowania ciągu chronologicznego.

Pucio Rodzinna sobota
Pucio Rodzinna sobota

Pucio Rodzinna sobota to opowieść o tym jak rodzina chłopca spędza dzień. Wstają rano,  jedzą śniadanie, ubierają się, wyjeżdżają do babci, jedzą obiad, idą na spacer, na plac zabaw, wracają do domu, kąpią się, jedzą kolację, wspólnie czytają książki na dobranoc i zasypiają. Plan dnia, w którym nie jedno dziecko może odnaleźć swój wolny dzień z rodzicami. Ułożenie puzzli w jedną całość to tylko jedno z zadań jakie można zorganizować dla dziecka i to z puli tych trudniejszych.

Zabawę najlepiej rozpocząć od pokazywania dziecku poszczególnych elementów i opowiadania co widzimy, co się dzieje, co każda postać robi i zachęcania do odpowiadania na proste pytania: Co robi Pucio? Jaki kolor ma samochód? Pytania należy dostosować do możliwości dziecka by go zachęcać do myślenia i tworzenia wniosków.

Autorka proponuje również trudniejsze opcje dla dzieci, które już mówią. Instrukcja oferuje nam 6 różnych zabaw, które kładą nacisk na rozwój mowy i myślenia. Możemy czytać opowiadanie, a zadaniem dziecka będzie wyszukanie puzzla o którym mowa czy możemy zabawić się w zamianę ról i dać szansę dziecku na opowiadanie historii.

Dzięki tej zabawie rozwijamy: słownictwo, rozumienie tekstu słuchanego, uwagę słuchową, rozumienie sekwencji zdarzeń, umiejętność opowiadania, logiczne myślenie, pamięć oraz spostrzegawczość.

Polecamy od 2 roku życia!

Jesień w lesie oraz Sen Królewny – puzzle dla starszych dzieci

Wydawnictwo Nasza Księgarnia myśli również o starszych dzieciakach, które pierwsze kroki przy układaniu mają już za sobą. Na pierwszy rzut dostajemy puzzle z ilustracją niezastąpionej Emilii Dziubak. Jesień w lesie to utrzymany w jesiennym klimacie jesienny las. Ilustracja jest tak bogata, że aż za pierwszym razem trudno ogarnąć wszystkie sytuacje, które mają tam miejsce. Jest pan zbierający grzyby, leśniczy goniący szopa pracza, zwierzęta przygotowujące się do zimy, ptaki, nietoperz w dziupli, czy bobry pływające w rzece.  Hitem jest też przekrój, który odkrywa przed nami tajemnicę życia mrówek, biedronek i innych. Podziemne korytarze wyglądające jak labirynty ciekawią każde dziecko.

Jesień w lesie Nasza Księgarnia
Jesień w lesie Nasza Księgarnia

Są to puzzle, które nie tylko dadzą radość z samego układania, ale mogą być wstępem do zgłębiania tajemnic życia w lesie. Gotowy obrazek sprawdzi się jako wyszukiwanka, ale także jako impuls do rozwijania słownictwa i snucia opowieści. Tutaj tyle się dzieje, że puzzle mogą zająć na długie jesienne wieczory. Pudełko zawiera 88 elementy. Obrazek po ułożeniu ma wymiary 47cm x 33cm.

Druga propozycja to Sen Królewny. Obrazek składa się z 155 elementów. Puzzle mają bardzo nieregularne kształty. Przeznaczone są dla zdecydowanie bardziej zaawansowanego puzzlomaniaka. Obrazek jest oniryczny. Królewna śni o pięknym ogrodzie pełnym kwiatów, zwierząt i soczystych barw. Królewna wtulona jest w błękitnego konia z bajeczną grzywą a w ramionach tuli pawia, który szczyci się kolorowym ogonem.

Te puzzle są mniejsze niż wspominane powyżej puzzle Jesień w lesie. Obrazek, który budujemy jest niestandardowy. Ma zupełnie niespodziewany kształt. Ułożenie tych puzzli wymaga większej spostrzegawczości oraz wprawy. Tą układankę polecam dla starszych dzieci.

Sen Królewny Nasza Księgarnia
Sen Królewny Nasza Księgarnia

A jak jest u Was? Lubicie układać puzzle?

16 thoughts to “Puzzle od malucha do starszaka od Nasza Księgarnia”

  1. Oj! Pamiętam, że gdy byłam mała bardzo lubiłam układać puzzle 🙂 nadal sprawia mi to przyjemność!

  2. uwielbiamy różnego rodzaju puzzle. Całej naszej rodzinie sprawiają mnóstwo frajdy! Lubimy też organizować takie rodiznne wieczory gdzie wszyscy razem układamy jakies mega duże komplety.

  3. Jestem zawsze pod wrażeniem dbałości wykonania wszystkiego z Puciem. To niezwykłe dla mnie książeczki, które teraz widzę, że można o puzzle uzupełnić. Świetny pomysł!

  4. Ale fajnie różne puzzle. Teraz to są tak kolorowe I ciekawe puzzle dla dzieci że sama z checia poukładała bym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.