Spojrzenie w otchłań Znak Literanova

Anthony David

Spojrzenie w otchłań

Neuropsychiatra i tajemnice ludzkich umysłów

Wydawnictwo Znak Literanova

Spojrzenie w otchłań Znak
Spojrzenie w otchłań Znak

Spojrzenie w otchłań to książka zaskakująca, specyficzna i genialna dla ludzi, których interesują tajniki ludzkiego umysłu. Nie jest to powieść obyczajowa. Każdy opisany pacjent to przypadek, który był przez autora osobiście przebadany i leczony. Jakie znaczenie ma mózg? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tej książce.

Anthony David to dyrektor Instytutu Zdrowia Psychicznego University College London. Jest światowej sławy ekspertem w dziedzinie psychiatrii klinicznej. Bada umysły pacjentów od lat. W najnowszej książce odkrywa tylko rąbek tajemnicy na temat pracy mózgu.

Spojrzenie w otchłań. Neuropsychiatra i tajemnice ludzkich umysłów jest książką popularnonaukową. Autor przytacza prawdziwe historie swoich pacjentów na przykładzie, których pokazuje jak funkcjonuje umysł. Anthony David w prostych słowach opisuje sytuacje domową, funkcjonowanie rodziny pacjenta oraz zachowania, które w pewnym momencie przestały działać w taki sposób jak do tej pory. Pomiędzy swoją opowieść wplata medyczne wytłumaczenie, sposób postępowania oraz swoje wnioski.

„(…) Wyglądał na znudzonego i lekko zniecierpliwionego. Jeżeli cokolwiek łączy ludzi dotkniętych hipomanią, to to, że nic nie uchodzi ich uwagi i że wytykają rozmówcy każdą niezręczność, każde niefortunnie dobrane słowo, każdą rzekomą słabość.”

Rola mózgu w życiu człowieka jest nieoceniona. Nikt na co dzień nie zdaje sobie sprawy jaką moc ma ten organ. Okazuje się, że nawet niewielkie zmiany w mózgu mogą spowodować ogromne różnice w odczuwaniu świata przez człowieka. Opisuje przypadek mężczyzny, który po wypadku stwierdza, że ktoś mu podmienił żonę i stał się znerwicowanym paranoikiem. Opowiada o kobiecie, która uważa, że jedzenie to strata czasu doprowadzając się do stanu, w którym odczuwa tak silny jadłowstręt, że nie może jeść.

„Coraz trudniej jest określić, w którym momencie zdrowe zaangażowanie przeradza się w niezdrową fiksację na punkcie tego, co wkładamy do ust: pochodzenia pożywienia, jego czystości, właściwości zdrowotnych, potencjalnie alergizujących skutków. Żeby opisać to zjawisko, ukuto nawet termin „ortoreksja” („poprawne” jedzenie).”

Autor opisując poszczególne przypadki przytacza konkretne jednostki chorobowe. Na przykładach wyjaśnia co to zespoły psychiatryczne, katatonia czy dysocjacja. W przystępny sposób na przykładach tłumaczy „zwykłemu Kowalskiemu” na czym polega dana przypadłość. Książka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. Historie z życia wzięte ułatwiają odbiór oraz zachęcają do pogłębiania wiedzy.

Autor powołuje się na konkretne źródła naukowe. Wszystko zostało skrupulatnie zebrane na końcu książki w „Przypisach” z odpowiednim podziałem na poszczególne rozdziały.

9 thoughts to “Spojrzenie w otchłań Znak Literanova”

  1. Ciekawie zapowiada się ta książka, zapiszę na listę książek do przeczytania 🙂

  2. KOlejna ciekawa propozycja. Myślę, że idealnie sprawdzi się na listę prezentową pod choinkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.