Zakodowany zamek Kapitan Nauka

Grajmy!

Zakodowany zamek

Wydawnictwo Kapitan Nauka

Zakodowany Zamek Kapitan Nauka
Zakodowany Zamek Kapitan Nauka

Zakodowany Zamek jest idealną odpowiedzią na potrzeby obecnego świata. Programowanie to umiejętność, która będzie potrzebna naszym dzieciom każdego dnia. W momencie gdy tysiące osób tworzy nowe aplikacje, a dzieciaki zasiadają przed komputerami warto oswoić je z umiejętnością pisania kodu, odczytywania go i umiejętności rozumienia wirtualnego świata. Najlepiej zrobić to przy pomocy zabawy i taką właśnie możliwość daje nam nowość od Kapitana Nauki.

Gra na kodowanie – Zakodowany Zamek

Jest to gra kooperacyjna – wszyscy gracze grają mają wspólnego wroga – ducha. Zadaniem czarodzieja jest zdobycie 4 skarbów nim duch dotrze na szczyt zamkowej wieży. Rozgrywka trwa ok 15 minut.

W pudełku znajdziemy:

 • planszę;
 • 28 żetonów ze skarbami;
 • 4 żetony z czarodziejem i duchem;
 • 35 kart „poleceń”.
Zakodowany Zamek Kapitan Nauka
Zakodowany Zamek Kapitan Nauka

W każdej rozgrywce losujemy 4 skarby, dzięki temu każda kolejna może być inna (w zestawie mamy 28 „skarbów”). Na ich odwrocie znajduje się tajemniczy kod, który dziecko musi odczytać i odnaleźć na planszy odpowiednie współrzędne by położyć skarb we właściwym okienku. Ducha umieszczamy na polu „wejście do wieży”, a czarodzieja na polu z jego podobizną.

Zakodowany Zamek Kapitan Nauka

Każdy gracz kolejno odsłania 3 karty i porusza się po planszy zgodnie z wskazówkami zawartymi na kartach. Wśród kart znajdziemy strzałki, kartę zapętlenia(powtarzamy dwukrotnie ruchy wskazane przez karty leżące po lewej stronie tej karty), czarodzieja, który pozwala nam się poruszyć w każdym dowolnym kierunku oraz ducha, który automatycznie przesuwa żeton ducha o jedno pole do góry.

Na planszy znajdują się również pola specjalne. Jedne służą do teleportacji, inne cofają ducha o jedne pole niżej, a  na jeszcze innych stawać nie wolno i trzeba się dobrze nakombinować by to pole ominąć.

Zakodowany Zamek Kapitan Nauka

Gra nie jest trudna, ale wymaga skupienia, wytrwałości, pomysłowości oraz cierpliwości. Krok po kroku poruszamy się po planszy, musimy działać według planu, musimy pamiętać o zadaniu zdobycia skarbów, które mogą znajdować się w przeróżnych miejscach na planszy oraz o duchu, który bezlitośnie wspina się po wieży. W grę można grać z przyjaciółmi, ale też w pojedynkę.

Zakodowany zamek kształtuje kompetencje społeczne, zwraca uwagę na zdolność współpracy i dążenia do wspólnego celu. Gra stworzona jest w zgodzie z ideą STEM (science, technology, engineering, maths). Idea ta łączy w sobie nauki ścisłe, nowoczesne technologie, inżynierię oraz matematykę.

Zakodowany Zamek Kapitan Nauka

Na koniec najważniejsze, czyli nasze wrażenia. Gra uzależnia. Jeśli rozegra się jedną partyjkę od razu gra się kolejną. Gra jest szybka i uczy dyskutowania o dążeniu do wspólnego celu. W grę z chęcią gra 7 letni Tomek, ale też 3-letnia Julianna, która zasady gry zrozumiała w jednej chwili i sama chętnie sięga po grę. Myślę, że jest to świetny pomysł na prezent dla przedszkolaka oraz ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej. Polecamy!

30 thoughts to “Zakodowany zamek Kapitan Nauka”

 1. Pokazałam zdjęcia i opis gry mojemu mężowi, jest informatykiem z wykształcenia i z zawodu. Wiesz co powiedział? Brawo, nareszcie robią dla dzieci coś mądrego!! Jak najbardziej i ja jestem za tym pomysłem, uczenie strategicznego i logicznego myślenia od najmłodszych lat to piękne kształtowanie umysłu i matematyka w dalszych latach nie jest katorga a przyjemnością. Nie wspomnę o korzyściach w wieku dorosłym. Sama bym zagrała w taka grę z Twoimi dziećmi, pozdrawiam 🙂

 2. Myślę, że z tą grą z pewnością jest mega zabawa. Gra wydaje się ciekawa i chyba wymaga cierpliwości 🙂

 3. Nie znamy tej propozycji, aczkolwiek mamy sporo gier od Kapitana Nauki. Ta też może być ciekawa. Może zainteresowałaby mojego przedszkolaka?

 4. Kapitan Nauka jak zawsze ma dla nas świetną rzecz. U nas często korzystamy z jego produktów a zwłaszcza karty pracy. Ta gra zapowiada się świetnie

 5. Muszę przyznać, że z propozycji Kapitana Nauki kozrystamy od lat ale tej propzoycji akurat nie znam. Mimo to wchodze w to w ciemno! Kapitan jest dla mnie numerem jeden jeśli chodzi o gry dla dzieci !

 6. Bardzo ciekawa i intrygująca gra. Jestem przekonana, że dostarczy wiele frajdy tym młodszym pociechom, ale także i tym trochę starszym. Przyznam, że nawet mnie ona zaciekawiła.

 7. Słyszałam juz wiele k losowaniu, wiem ze jest ten temat tez w szkole. Ta gra wydaje sie być ciekawa, wcześniej o niej nie słyszałam

 8. Dawno nie grałam z dziećmi w coś nowego. Tego jeszcze nie znałam i nie mamy nic podobnego w domu, wiec z chęcią zamówię ją swoim córkom – będzie sporo dobrej zabawy online coś czuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.