Groza wokół K2 Annapurna

Anna Czerwińska

Groza wokół K2

Wydawnictwo Annapurna

Groza wokół K2 Wydawnictwo Annapurna
Groza wokół K2 Wydawnictwo Annapurna

Groza wokół K2 to wznowienie książki wydanej w latach 90.  Nowe wydanie zostało uzupełnione o rozbudowany wstęp i zakończenie oraz wzbogacone o nową szatę graficzną. Jest to książka, która fascynuje. Dla zwykłego zjadacza chleba będzie powieścią prawie niemożliwą. Natomiast dla zaprawionego himalaisty będzie to wartościowy zapis najtragiczniejszego sezonu pod K2 w 1986.

Góry mnie fascynują od zawsze. Wychowana blisko gór zawsze byłam ich ciekawa, ale nigdy tak naprawdę ich dobrze nie poznałam. Od dziecka lubiłam czytać o osobach, które gór się nie boją i podejmują wyzwania o jakich mi się nawet nie śniło. Taką osobą jest Anna Czerwińska himalaistka, która swoją odwagą, formą oraz siłą psychiczną może być przykładem do naśladowania dla każdego.

Groza wokół K2 to książka na pierwszy rzut oka niepozorna: miękka okładka,  zdjęcie ośnieżonych gór i 324 strony opowieści. Opowieści, której nie wymyśliłby najlepszy autor. Gdy czytałam historię Anny Czerwińskiej zdarzało mi się zapominać, że to jest historia, którą napisało życie. Nie jest to bogata wyobraźnia pisarki, nie jest to literatura oparta na zasłyszanych opowieściach. Jest to zapis przeżyć i wydarzeń, które miały miejsce w realnym świecie bez filtrów.

Anna Czerwińska odważna kobietą dążąca do spełnienia swoich marzeń.

Anna Czerwińska to kobieta, która z ogromną pokorą i szacunkiem podchodzi do gór i swoich wypraw. Jest to niezwykle skromna osoba. Po przeczytaniu tej książki przeszukałam internet i wysłuchałam sporej ilości wywiadów z autorką. Kobieta zrobiła na mnie niezwykłe wrażenie osoby, która wie czego chce, wie jak to osiągnąć i nie zapomina, że jest „tylko” człowiekiem i to góry muszą jej dać się zdobyć. Fascynujące jest to o czym pisze i mówi, że to góry decydują o losie wspinaczy. Alpinista musi dbać o formę, o swoje bezpieczeństwo, ale to natura ma ostatni głos i o tym nigdy nie należy zapominać.

„Dźwiganie uczuć w górach wysokich jest trudniejsze, niż dźwiganie ciężarów.”

Groza wokół K2 to zapis wydarzeń z roku 1986. Autorka opisuje przygotowania oraz cały przebieg wyprawy. Nie jest to tylko zapis jej subiektywnych odczuć, ale cytuje też wywiady i fragmenty wspomnień innych alpinistów. Przedstawia proces jakim jest zdobywanie szczytów, zakładanie poszczególnych baz oraz współpraca pomiędzy zespołami.Opisuje też sukcesy i porażki. Autorka w rzeczowy sposób pisze o niepowodzeniach, o tym, że czasami plan nie został zrealizowany. Nikogo nie ocenia, nie chwali.

„…wszystko, co czynimy w życiu związane jest z ryzykiem, (…) sam fakt życia pociąga za sobą ryzyko śmierci, ale (…) życie bez ryzyka niewiele jest warte.”

W zaskakująco spokojny sposób pisze o śmierci współtowarzyszy. Dla mnie szokujące było to jak silni psychicznie są alpiniści. Jak po wiadomościach o śmierci potrafili zapakować sprzęt i iść dalej z pokorą i zgodą na los, który zgotowała im kapryśna góra. Podczas tego sezonu życie straciło 13 wspinaczy. Autorka będąc na miejscu stara się zrozumieć dlaczego tak się stało. Co było przyczyną tych śmierci. Pisze o własnych spostrzeżeniach, ale też przywołuje wypowiedzi innych świadków tych tragicznych wydarzeń. Krok po kroku pokonujemy wraz z Panią Anną kolejne metry, które dzielą nas od sukcesu jakim była wyprawa na Magic Line.  Był to sukces przyprawiony wieloma trudnymi decyzjami, zmęczeniem, chwilami smutku, ale też radościami.

„Życie toczyć się musi nadal, rozpędzonej maszyny zachłannego zdobywania przez ludzi wszystkiego, co jest do zdobycia, nie powstrzyma już nikt. Wyżej! Szybciej! Więcej! – oto hasła nowoczesnego himalaizmu…”

Książkę uzupełniono kolorowymi zdjęciami, które wzbogacają treść książki. Autorka pisze w prosty, pociągający sposób. Specjalistyczne słownictwo jest przystępnie wytłumaczone. Jest to książka dla wszystkich. Każdy odnajdzie w tej historii ogromne pokłady emocji, których sobie nawet nie uświadamiamy.

15 thoughts to “Groza wokół K2 Annapurna”

  1. Nie miałam przyjemności przeczytac tej książki. Może skuszę się. Tylko znajdę troszeczkę czasu. Ale już teraz zapisuję ja na swoją listę.

  2. Ta książka jest już na mojej liście czytelniczej, bo ostatnio wkręciłam się w książki o wspinaczce. Dla mnie to raczej niemożliwy sport, ale zawsze mnie fascynował.

  3. Z tego, co wiem, to powstało już całkiem sporo książek o K2. Myślę, że dla osób które się tym interesują to świetne pozycje, których nie mogą przegapić. Ta na pewno do takich należy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.