Wigilijne opowieści WAB

Matka też czyta

Wigilijne opowieści

Wydawnictwo WAB

Wigilijne opowieści WAB
Wigilijne opowieści WAB

Wigilijne opowieści to zbiór 12 opowiadań z niespodzianką. Każdy rozdział zwieńczony jest przepisem na potrawę wigilijną. Niektóre są tradycyjne, inne bardziej wyszukane, ale na pewno mogą zainspirować do kuchennych rewolucji.

Wigilijne opowieści – zbiór świątecznych historii na czas Adwentu

Wigilijne opowieści powstały dzięki współpracy polskich autorów i autorek, które znamy bardzo dobrze. Swoje opowiadania napisali: Tomasz Betcher, Milena Wójtowicz, Alek Rogoziński, Jacek Galiński, Agnieszka Lis, Karolina Głogowska, Martyna Raduchowska, Jagna Kaczanowska, Agnieszka Litorowicz – Siegert, Magdalena Majcher, Katarzyna Berenika – Miszczuk oraz Małgorzata Oliwia Sobczak.

„Święta symbolizują czas Szczodrych Godów. (…) Powrót do źródła. Odnowienie dziejów. Noc Początku. Zjednoczenie świata ludzkiego z pozaludzkim, ziemskiego ze świętym. Niegdyś wierzono, że na ten jeden dzień w  roku raj zstępował na ziemię i dochodziło do wielkiego pojednania: żywych i zmarłych, ludzi i zwierząt…(…)”

s. 247 „Wszelki duch” M. Raduchowska

Historie zamieszczone w książce są bardzo różne. Jedne wzruszają, mają w sobie szczyptę magii, a inne przytłaczają. Autorzy nie bali się poruszyć trudnych tematów oraz sytuacji, które zdarzają się w wielu domach na całym świecie. Wspomnienia i trudne sytuacje z domów gdzie był alkohol i przemoc, śmierć bliskich i niekończąca się żałoba za ukochanymi osobami, ale też odnalezione przyjaźnie po latach. Nie zabrakło wątków kryminalnych. Ktoś zginął otruty barszczem wigilijnym, a ktoś upuścił karpia na tory tramwajowe co spowodowało, że… nie mogę Wam powiedzieć, ale przeczytać musicie!

Moim ulubionym jest zdecydowanie to, w którym zamiast oczekiwanego Mikołaja przyszedł najprawdziwszy Diabeł Azazel z popularnej serii o Wiktorii Biankowskiej. Diabeł zdradza kilka tajemnic z życia Mikołaja i nie tylko 😉

„Pomachał dziecku i wyszedł. Chłopiec zamrugał. Zerknął na zegar nad kominkiem. Na jego oczach wskazówka minutowa się przesunęła. Czy mu się to tylko przyśniło? Spojrzał na opakowanie ciastek z czekoladą. Nie to nie był sen!”

s. 390 „Gdzie Mikołaj nie może…tam diabła pośle!” K. B. Miszczuk

Jak wyżej wspomniałam każde opowiadanie zwieńczone jest przepisem na tradycyjną potrawę wigilijną. Poznamy pyszną aromatyczną przyprawę korzenną do grzańca i piernika, przepis na śledzie z pieczarkami w sosie pomidorowym, a nawet na ajerkoniak Diabła Azazela. Książka jest połączeniem wzruszających opowia dań i smakowitych przepisów, które każdy z nas może sobie przyrządzić.

 

14 thoughts to “Wigilijne opowieści WAB”

  1. Mam tę książkę na liście do przeczytania na grudzień. Mam nadzieję, że uda mi się za nią zabrać, bo słyszałam o niej wiele pozytywnych rzeczy. 🙂
    Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru,
    Podróże Międzyksiążkowe

  2. Właśnie jestem w trakcie czytania antologii wigilijnych opowiadań fantastycznych i jestem pod wrażeniem. Chyba sięgnę też po jakiegoś innego gatunku opowiadania, bo to świetny pomysł na wieczorny relaks.

  3. Taki zbiór powinien trafić na moje biurko. A to dlatego że lubię czytać takie książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.