Gry na spostrzegawczość od Alexander

Grajmy!

Czarna Owca

Papier? Kamień? Nożyce?

Wydawnictwo Alexander

Gry na spostrzegawczość to bardzo dobra rozrywka dla osoby w każdym wieku. Zwłaszcza jeśli gra pochodzi z lat naszego dzieciństwa, czy dzieciństwa naszych rodziców. Kto nie grał na szkolnym korytarzu w kamień, papier, nożyce? „Za naszych czasów” wystarczyła dłoń natomiast wydawnictwo Alexander poszło o krok dalej i aby zaciekawić młodego odbiorcę stworzyło aż 3 wersje tej popularnej gry.

Papier? kamień? nożyce?

Czy wiesz o tym, że gra papier kamień nożyce została wynaleziona pod koniec XIX wieku pod nazwą Jen – ken – pon w Japonii? Dla mnie było to dużym zaskoczeniem. Wyobraź sobie ile milionów razy ludzie na całym świecie już w nią zagrali i czerpali przyjemność z zabawy.

Wydawnictwo Alexander postanowiło odświeżyć popularną rozrywkę i wypuściło na rynek 3 wersje: junior, familijną oraz klasyczną. Wersja familijna łączy w sobie dwie poprzednie, czyli w jednym pudełku znajdziemy klasyczną wersję z nożycami, papierem i kamieniem oraz wersję dla dzieci z myszką, kotem i słoniem.

Papier? Kamień? Nożyce? Alexander
Papier? Kamień? Nożyce? Alexander

Gra zyskała na atrakcyjności dzięki wprowadzeniu kości do gry oraz kart z wizerunkami głównych bohaterów, czyli zwierzaków. Zasady gry są proste. Każdy z graczy otrzymuje kompl et kart. Najmłodszy z graczy rzuca kością, po czym każdy z graczy stara się jak najszybciej położyć w widocznym miejscu kartę z obrazkiem, który wygrywa z symbolem na kości.  Kto zrobi to prawidłowo i najszybciej przesuwa na planszy swój pionek.

Czy ta gra jest prosta?

I tak i nie. Jest prosta jeśli szybko kojarzymy, zapamiętaliśmy zasadę, które zwierzę boi się którego i mamy refleks. U nas podczas pierwszych rozgrywek było bardzo dużo zamieszania i instrukcja musiała być na środku by każdy mógł zerknąć wedle potrzeby. Z każdą kolejną rundą było lepiej i zabawa szła sprawniej jednak ten moment na zapamiętanie, że słoń boi się myszy, kot boi się słonia, a mysz boi się kota był potrzebny dla każdego gracza bez względu na wiek.

Czarna owca – gra karciana

Czarna owca to gra karciana, która również wymaga skupienia, refleksu i spostrzegawczości. Dodatkowo w zestawie zawiera dzwonek, który dla dzieci  jest ZAWSZE atrakcją.  Naszym zadaniem jest zdobycie jak największej ilości kart z owcami i baranami.

Czarna owca Alexander
Czarna owca Alexander

Ta gra przewidziana jest dla dzieci od 5 lat i myślę, że jest to dobrze określona granica wiekowa, ponieważ tutaj trzeba już trochę więcej zasad zapamiętać. Przede wszystkim należy uważnie obejrzeć karty przed rozpoczęciem rozgrywki gdyż karty są łudząco do siebie podobne. Czasami owce różnią się pomiędzy sobą drobnym szczegółem, a zdobycie punktu gwarantuje nam tylko wskazanie dwóch identycznych kart.

Dodatkowym utrudnieniem są wilki, które czają się w ukryciu i polują na nasze owce i barany. Jednak czy wilk może zapolować na barana? Ha! Okazuje się, że nie!

Czarna owca Alexander
Czarna owca Alexander

Papier? Kamień? Nożyce? i Czarna Owca to dwie gry, które opierają swoje zasady na sprycie graczy. Spostrzegawczość oraz refleks odgrywają tutaj kluczową rolę i szybkie kojarzenie jest gwarancją sukcesu. Ten rodzaj gry jest też obciążony ryzykiem bardzo wielkich emocji, również tych negatywnych. Dziecko łatwo może przegrać, popełnić błąd, a jak wszyscy wiemy nikt nie lubi popełniać błędów. Jednak w przyjaznej atmosferze, w sprzyjających warunkach warto z dzieckiem grać w takie gry by rozwijać w dziecku umiejętność podejmowania szybkich decyzji, umiejętność ponoszenia porażek i radzenia sobie z nimi.

Ps. gry świetnie sprawdzą się podczas spotkań towarzyskich w gronie dorosłych!

16 thoughts to “Gry na spostrzegawczość od Alexander”

  1. Mamy obie propozycje gier i uważam, że są naprawdę świetne. Mamy jeszcze taką fajną ba spostrzegawczość od Alexander Toys „Potwory i stwory”. Jest świetna, często w nią gramy i w ogóle się nam nie nudzi.

  2. Bardzo ciekawe gry. Z pewnościa najmłodszym zapewnią dużo zabawy i rozrywki

  3. A właśnie dzisiaj graliśmy w grę z synkiem Musimy grać częściej i wybrać coś nowego, bo nasz prawie pięciolatek jeszcze nie do końca radzi sobie z przegraną Gry, które opisałaś wydają się całkiem fajne i przyjemne

  4. Bardzo fajnie gry dla najmłodszych. Powiem Ci że i ja z chęcią zagralabym w taka grę. Super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.