Pani K. zaczyna od nowa Dwukropek

Anna Kaminski

Pani K. zaczyna od nowa

Wydawnictwo Dwukropek

Pani K. zaczyna od nowa Dwukropek
Pani K. zaczyna od nowa Dwukropek

Pani K. zaczyna od nowa to książka z podwójnym dnem dla najmłodszych. Można ją czytać na dwa sposoby. Jako zwykłe opowiadanie o przygodach małej, rudej kotki lub jako opowieść o pewnej filozofii życia, która z pewnością może być wskazówką dla dzieci i dorosłych.

Pani K to mała, ruda kotka, która znikąd pojawiła się w domu pewnej zwykłej rodziny. Umyła się, napiła mleczka z niebieskiej miseczki i tak już została. Zaprzyjaźniona z nową rodziną przeżywała nowe przygody. Wiele osób mogłoby powiedzieć, że była to niezwykle pechowa kotka. Użądliła ją osa od czego spuchł jej pyszczek, została oblana wodą przez sąsiadkę (a wiadomo, że koty bardzo nie lubią być mokre), a nawet zalana łzami i ze złamanym sercem wróciła do domu po bitwie o kocie przysmaki z najlepszym przyjacielem. Jednak Pani K. nie poddawała się. Mimo tylu niepowodzeń nie zamartwiała się nimi długo.

Pani K. zaczyna od nowa Dwukropek
Pani K. zaczyna od nowa Dwukropek

Pani K. miała jedną bardzo cenną umiejętność. Zawsze potrafiła sobie poradzić w trudnych sytuacjach. Be względu na to jak ciężki dzień miała za sobą, następnego ranka zaczynała wszystko jeszcze raz od początku. Z nową, dobrą energią wchodziła w nowy dzień, a pomagała jej w tym najłatwiejsza czynność na świecie. Pani K. nie zapominała o oddechu. Gdy zaczynała źle się czuć głęboko oddychała, pomału i głęboko, wdech i wydech.

Książka napisana jest w duchu uważności. Jest to niezwykle istotna umiejętność, która pomaga przyjmować życie ze spokojem, czerpać radość z życia i mieć wiarę w to, że nawet po najgorszym wieczorze mamy szansę na przyjemny poranek i dobry nowy dzień.

Uważam, że warto nauczyć dzieci sztuki radzenia sobie z emocjami w taki właśnie sposób. Spokojnie, z uwagą i chwilą skupienia, a nie bezmyślnym krzykiem i zbędnymi złymi emocjami. Pamiętajmy, że żyjemy w świecie pełnym zbędnych i złych emocji, jesteśmy przebodźcowani i często reagujemy nieadekwatnie do sytuacji, więc by ułatwić sobie i innym życie postarajmy się małymi kroczkami wprowadzać ducha uważności. Tylko spokój może nas uratować, weźmy przykład z Pani K. i zasypiajmy głęboko oddychając, myśląc o przyjemnych sytuacjach w naszym życiu i rozpoczynajmy każdy kolejny dzień z przyjaznym nastawieniem do świata.

 

16 thoughts to “Pani K. zaczyna od nowa Dwukropek”

  1. Jej, ilustracje naprawdę potrafią urzec, już od pierwszego zerknięcia! Myślę, że Pani K. może być inspiracją dla wielu młodych czytelników do radzenia sobie z trudami codzienności… 🙂

  2. Cóż za pięknie wydana książeczka! Bardzo urocza, chętnie kupie ja do biblioteczki moich dzieci. Myślę, że treść, jak i ilustracje, przypadną moim pociechom do gustu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.