Zęby Dwukropek

Wojciech Grajkowski

Zęby

Wydawnictwo Dwukropek

Zęby Dwukropek

Zęby to temat, który intryguje od najmłodszych lat. Bolą gdy wyrastają, należy o nie dbać każdego dnia, a wizyta u dentysty to jednak mało przyjemna sytuacja. Wojciech Grajkowski w towarzystwie Wojciecha Stachyra stworzyli świetny picturebook, który w bardzo przystępny sposób tłumaczy podstawowe zagadnienia związane z uzębieniem.

Mama Poli jest dentystką, a jej podstawowymi narzędziami pracy są Lusterko i Zgłębnik, które pełnią bardzo ważną rolę w gabinecie dentystycznym. Polę poznajemy gdy jest półrocznym dzieckiem i czeka na pierwszego zęba. Czytając książkę obserwujemy dorastanie dziewczynki ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju jej zębów.

Książka tłumaczy jak należy dbać o zęby, jakie mamy zęby, z czego są zbudowane i co się dzieje w gabinecie dentystycznym gdy okazuje się, że ząb jest chory. Jest to szczególnie wartościowa lektura gdyż pod pozorem niewinnej historii dla najmłodszych otrzymujemy olbrzymią porcję wiedzy o zębach jakie mamy i o kolejnych etapach rozwoju uzębienia.

Wojciech Grajkowski uwzględnił  wszystkie ważne etapy. Pierwsze zęby, ich wypadanie, dbanie o nie, a nawet wędrujemy wraz z 12-letnią Polą do ortodonty by założyć aparat, który ma za zadanie wyprostować jej zęby by w dorosłym życiu mogła cieszyć się pięknymi, zdrowymi zębami, które prawidłowo spełniają swoją rolę.

Dzięki nadaniu przyrządom dentystycznym ludzkich cech każdy czytelnik może oswoić się z ich rolą w gabinecie. Lusterko, Zgłębnik, a nawet Szczoteczka opowiadają o swojej roli i w przyjazny sposób zapraszają dzieci do współpracy. W książce najdziemy odpowiedzi na najpopularniejsze pytania takie jak: dlaczego dzieci rodzą się bez zębów? skąd się biorą zęby? jak myć zęby i dlaczego jest to takie ważne? komu i dlaczego potrzebny jest aparat?

Książkę świetnie uzupełniają ilustracje wykonane przez Wojciecha Stachyrę. Obrazki są zabawne, przyjemne dla oka, a dzięki dorysowanym oczkom czy emocjom na „twarzach” narzędzi dentystycznych nawet najstraszniejszy gabinet wyda się nam przystępniejszy. Dzięki tej historii dzieci mogą czuć się zachęcone do dbania o swoje zęby oraz do regularnych wizyt  u stomatologa. W końcu jeśli będziemy od dziecka systematycznie odwiedzać swojego dentystę to i wizyty nie będą obfitować w nieprzyjemne sytuacje.

15 thoughts to “Zęby Dwukropek”

  1. Zęby to temat bardzo ważny dla dziecka, bo dotyka go bezpośrednio. Bolą i czasami trzeba iść do dentysty, na pewno oswajają zagadnienie.

  2. Cudowna i bardzo pomocna lektura. Koniecznie muszę ją nabyć, bo muszę moich chłopców pilnować jeśli chodzi o mycie zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.