Leć, Motylku! Lucky

Dominika Smoleń

Leć, Motylku!

Wydawnictwo Lucky

Leć, Motylku! to historia, która szczególnie chwyci za serce osoby, które mają w swoim życiu problem z racjonalnym odżywianiem. Jest to opowieść o dziewczynie, która zmaga się z anoreksją, a co się z tym wiąże z poczuciem własnej wartości. Jest to książka utrzymana w nurcie YA.

Viktoria jest młodą dziewczyną, która rozpoczyna największą przygodę swojego życia, czyli studenckie życie. Przeprowadza się do akademika i z niepokojem spogląda w przyszłość. Niestety myśli, które burzą jej spokój nie dotyczą tylko stresu związanego z uczelnią i nowymi znajomymi. Viki ma za sobą kilka bardzo trudnych lat walki z samą sobą o „normalne” życie. Dziewczyna za wszelką cenę chce być zgrabna, ładna i chuda. Problem ten ciągnie się już od kilku lat. Leczenie, spotkania z psychoterapeutką i dbałość o posiłki, które spożywa (lub i nie) to jej sens życia. Mimo, że specjaliści stwierdzili, że walka została wygrana Viktoria tak naprawdę tego nie czuje. Myśl, która ją prześladuje po rozpoczęciu studiów to zrzucenie zbędnych kilogramów…

„Nie byłam głodna i zgadzałam się z głosem, który mówił mi, że gdybym ważyła z pięć kilogramów mniej, to czułabym się lepiej.”

Leć, Motylku!

Leć, Motylku! to opowieść o tym, że najtrudniej walczyć o siebie i ze sobą. Bohaterka naszej opowieści zmaga się z anoreksją. Jest to choroba, która zostaje z nami na całe życie. Nawet po względnym „wyleczeniu” nie znamy chwili gdy nagle choroba może uderzyć ze zdwojoną siłą. Po rozpoczęciu studiów chęć schudnięcia robi się coraz większa. Jednak los płata figla i stawia na drodze Viktorii człowieka, który za wszelka cenę chce pomóc.

„- (…) I tak wyglądasz na nieźle wychudzoną – oznajmił.

Od razu pomyślałam, że najwidoczniej chciał zrekompensować mi poprzednią wymianę zdań. W końcu widziałam się w lustrze nie dalej jak kilkanaście minut temu – zbyt grube uda, tłuszczyk na brzuchu i masa innych mankamentów były dowodem na to, że daleko mi do doskonałej figury.”

Do tej pory to mama Viktorii była jej największym wsparciem i pomocą w tej nierównej walce. Niestety ojciec dziewczyny opuścił ją w chwili gdy go najbardziej potrzebowała. Człowiekiem, który pomaga zmierzyć się jej z wewnętrznym krytykiem staje się chłopak, który przypadkowo pojawia się w życiu studentki. Jaka będzie ich relacja, czy ta przyjaźń się rozwinie i jaki będzie finał historii musicie przeczytać już sami.

Dominika Smoleń porusza trudny temat w swojej książce. Nie analizuje dogłębnie problemu anoreksji, nie jest to studium psychologiczne. Powiedziałabym, że jest to raczej zajawienie tematu i przedstawienie problemu w momencie gdy zaczyna się już troszeczkę wychodzić z dramatycznej sytuacji, gdy największe demony są już poza chorą osobą. Polecam tą książkę młodym czytelnikom. Mimo trudnego tematu nie jest to książka z dużym ładunkiem emocjonalnym.

8 thoughts to “Leć, Motylku! Lucky”

  1. Wiele jest takich podstępnych chorób. Tematyka jak najbardziej na czasie, w tym zagonionym świecie. Gdzie każdy chce być fit i beauty

  2. Nie znam autorki, ani jej twórczości. Książka dla osób zmagających się z anoreksją i ich bliskich. To choroba psychiczna, którą trzeba monitorować i systematycznie leczyć.

  3. Z Dominiką znamy się z sfery blogowania 🙂 miałam okazję czytać kilka jej książek 🙂 chętnie sięgnę i po tę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.