Bezczelna Melisa Bel

Melisa Bel

Bezczelna

Wydawnictwo Melisa Bel

Bezczelna to pierwszy tom najnowszej serii zatytułowanej Odnaleźć siebie. Melisa Bel jest autorką, którą pokochałam za romanse osadzone w dawnych czasach. Uwielbiałam sięgać po jej książki, które przenosiły mnie w czasy, które mnie fascynują od dawna. Tym razem jednak autorka postanowiła zaskoczyć. Bezczelna to historia, która mogła wydarzyć się wczoraj…

Dziwaczka Czupiradło Opętana Czarownica Kłamczucha Latawica Narkomanka = Bezczelna

Kinga Ostrowska to bohaterka, którą możemy spotkać na ulicy. Dziewczyna wychowywana w polskim tradycyjnym domu z bardzo wymagającymi rodzicami nie ma wsparcia w najbliższych. Szkoła jej również nie rozpieszcza. Dyscyplina i łatka trudnej, bezczelnej nastolatki nie ułatwiają jej kontaktów z nauczycielami. Jedynie muzyka daje jej chwile wytchnienia. Grając na skrzypcach czuje się spełniona i wartościowa.

„Zwiesiłam głowę.

Nie. Łeb.

Bestia zawsze mówiła, że mam głupi łeb. Wierzyłam jej, w końcu będąc moim rodzicem, chyba znała mnie najlepiej?”

Dziewczyna przez lata szuka siebie. Wpajane zasady od dzieciństwa dają o sobie znać gdy spotyka Marcela. Chłopaka w swoim wieku, który rozbudza w niej ukryte pragnienia. To kontakt z nim uświadamia jej, że istnieją uczucia, które są dobre i których nie należy się bać. Jednak gdy ktoś był regularnie krzywdzony nie potrafi zaufać i poddać się pozytywnym emocjom. Niestety strach przed bliskością jest większy.

Dramat poszukiwania własnej tożsamości trwa latami. Kinga przyzwyczajona do umniejszania swoich potrzeb nie zauważa, że ludzie z którymi dzieli życie przytłaczają ją zamiast wspierać.

„Ale co wtedy, gdy mój sposób myślenia stawał się daleki od tego, czego uczyła mnie konserwatywna rodzina?

To nie było takie proste. Nie da się tak szybko zmienić latami wpajanych poglądów. (…) Nie mogłam poradzić sobie z natłokiem tych myśli. Miałam ochotę rozpłakać się z konsternacji i wstydu.(…)”

Pierwsza część książki dotycząca dorastania Kingi szokuje i pozostawia niesmak. Czytając tą historię miałam ochotę przytulić Kingę i pokazać jej inny sposób na życie i rozwiązywanie problemów, a nauczycieli wyrzucić za takie podejście do uczniów. Najsmutniejsze było to, że autorka pisząc wcale nie musiała nadwyrężać swojej wyobraźni, bo takie sytuacje się dzieją i wiele razy są na porządku dziennym.

Kinga jako dorosła osoba czuje się równie zagubiona. Jednak dorosłość daje jej możliwość życia na własnych warunkach. Dziewczyna poszukuje rozwiązań, które pomogą jej przepracować podejście do życia. Dużą rolę w jej „nowym życiu” odgrywa koleżanka spotkana po latach. Kolejny raz życie potwierdza zasadę, że zupełnie obce osoby mogą być dla nas większą wartością niż najbliżsi.

Historia kończy się w momencie, który rozbudza ciekawość i powoduje uczucie złości na Autorkę ;-)Melisa Bel zmusza nas do czekania na kolejny tom, a zapowiada się bardzo intrygująco  😉 Ja Kindze bardzo kibicuje i mam nadzieję, że będzie miała okazję rozwinąć skrzydła…

„Coś zostało mi odebrane i to bolało. To była chyba nadzieja. Nadzieja na coś dobrego. Czy to źle mieć nadzieję? Czy to zawsze prowadzi do rozczarowania? Nie wiem, ale po raz kolejny dostałam po tyłku. Za co? Za zaufanie? Za danie szansy? Za naiwność?”

Bezczelna to książka, która łączy w sobie powieść obyczajową, psychologiczną z nutką romansu. Jest to świetnie wyważona książka o dziewczynie, która mimo trudnych doświadczeń chce odnaleźć swoją kobiecość.

 

 

27 thoughts to “Bezczelna Melisa Bel”

  1. Zupełnie nie znam tej autorki, ale zapowiada się ciekawieinteresująco. Takie połączenie gatunków może być dość ciekawe.

  2. Dziękuję za bardzo emocjonalną recenzję. Mogłam się domyślić, że okiem matki, może to się okazać dosyć wymagająca lektura. Ale dziękuję Ci za to spojrzenie. Zupełnie inne, świeże i takie czułe 🙂

    ps. Wybacz tę końcówkę, obiecuję nie ociągać się z kontynuacją. W zasadzie jestem w trakcie pisania 🙂

    1. taki kontakt z autorem to skarb 🙂 Moim zdaniem autorzy powinni mieć przykazane żeby nie wychodzili z domu dopóki nie skończą całej serii 😉

  3. Lubię takie wciągające pierwsze tomy, które sprawiają, że po ich skończeniu nie możemy doczekać się kontynuacji.

  4. Podoba mi się już sama okładka tej książki, tematyka także. Chętnie po nią sięgnę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.