Sposób na emocje…

Trojaczki czytają

Sposób na emocje

Wydawnictwo Słowne Młode

Wydawnictwo Dwukropek

Dzieciaki codziennie przeżywają multum uczuć. Często dorośli nawet nie zdają sobie sprawy jak wiele emocji kłębi się w głowie naszych pociech. Całe szczęście wydawnictwa przychodzą z pomocą i na rynku pojawia się coraz więcej książek pomagających oswoić takie emocje jak strach, zmartwienie czy zazdrość. Dziś chciałabym pokazać 3 książki, które opowiadają o sytuacjach, które każdemu Maluchowi są bardzo dobrze znane.

Książki o emocjach dla dzieci

Są to bardzo dobre propozycje do wspólnego czytania. Książki oprócz wygodnego formatu, twardej oprawy i ciekawej treści zawierają również wskazówki dla rodziców, które mają za zadanie pomóc zrozumieć trudne emocje dziecka oraz wskazać kierunek rozmów jakie podejmujemy z naszym Maluchem.

Musimy pamiętać, że inteligencja emocjonalna to niesamowicie ważna sprawa w życiu każdego człowieka, a kształtowanie jej od najmłodszych lat jest bardzo istotna w rozwoju. To dzięki zrozumieniu swoich emocji i umiejętności radzenia sobie z nimi potrafimy decydować co jest dla nas dobre, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami oraz jak poskramiać swój strach.

Sposób na zmartwienie, Sposób na zazdrość wyd. Słowne Młode

Sposób na zazdrość przedstawia sytuację, której na pewno każdy z nas był już świadkiem i każdy tego sam doświadczył. Zuzia namalowała swój najpiękniejszy obrazek. Niestety nie został doceniony przez inne dzieci. Jako najlepszy został wybrany obrazek innej dziewczynki.

„Ida narysowała psa i wszyscy byli zachwyceni. Poczułam zazdrość.”

Na tablicy gwiazd tygodnia został powieszony rysunek Idy, to już zupełnie zmartwiło i zezłościło Zuzię. Historia w bardzo przystępny sposób opisuje wszystkie etapy zazdrości i złych emocji, które budziły się w Zuzi. Zazdrość budzi w człowieku frustrację, złość, smutek i często podpowiada złe zachowania. Wszystko to spotkało naszą bohaterkę.

Dziewczynka po samotnym powrocie do domu i krótkiej rozmowie z tatą, który pyta jaki ma pomysł na rozwiązanie problemu, a nie podpowiada rozwiązanie czy krytykuje Zuzię, dziewczynka uświadamia sobie, że tak naprawdę zależy jej na przyjaciółce, a nie na pochwałach za obrazek. W szkole dziewczynki godzą się i wspólnie rysują swoje najpiękniejsze obrazki.

Sposób na zmartwienie to opowiadanie o chłopcu, który wybiera się na przyjęcie do kolegi. Niestety chłopiec bardzo się martwi czy ktoś będzie miał ochotę się z nim bawić, czy ktoś nie będzie się z niego śmiał?

„Czułam się zmartwiony jak nie wiem co. Serce mocno mi waliło, myśli szalały, a zmartwienie wciąż rosło.”

Chłopiec wchodząc na przyjęcie zobaczył bawiące się dzieci i nie czuł się superbohaterem. Miał ochotę wracać do domu. Zmartwienie, które go dopadło było tak wielkie, że nie mógł wydusić z siebie słowa. Niespodziewanie zauważył dziewczynkę siedzącą  na drzewie, która z daleka obserwuje zabawę dzieci i również bierze trzy głębokie oddechy. Okazuje się, że dziewczynka podobnie jak on obawia się zabawy z dziećmi. Wspólnie dodają sobie otuchy. Dzieciom pomogła wspólna rozmowa i podzielenie się obawami. Dołączenie do zabawy było świetnym pomysłem.

Moc uczuć STRACH wyd. Dwukropek

Moc uczuć to seria napisana przez Katarzynę Miller – psycholożkę i psychoterapeutkę. Do nas zawitała książka o strachu. Jest to jedna z najtrudniejszych emocji, która towarzyszy każdemu człowiekowi na wszystkich etapach życia. Każdy się czegoś obawia i nie należy się tego wstydzić. Jednak warto wypracować w sobie sposób na strach.

Kasia nie może zasnąć, przewraca się z boku na bok, liczy owce, ale nic nie pomaga. Postanawia zejśc do kuchni by napić się wody. Niestety schodząc słyszy rozmowę rodziców. Tata jest bardzo zmartwiony, opowiada mamie, że KTOŚ się bardzo źle czuje i jego stan się pogarsza. Kasia przerażona, że chodzi o jej ukochaną babcię wraca prędko do łóżka, a jej strach rośnie. Przy śniadaniu ogrom nagromadzonych uczuć jest tak duży, że dziewczynka wybucha płaczem. Okazuje się, że nie taki wilk straszny jak go malują…Rodzice spokojnie tłumaczą córce o czym rozmawiali i Kasia odczuwa ulgę… Teraz dopiero może znowu czuć się szczęśliwa z powodu wycieczki do ZOO.

Opowiadanie jest o tyle bogate, że nie mówi tylko o strachach dziewczynki. W tej historii mierzymy się również ze strachem mamy Kasi, która obawia się zbliżającego egzaminu. Ze strachem taty Kasi o bezpieczeństwo mamy jeżdżącej samochodem czy nawet ze strachem przed pająkiem.

Autorka pokazuje dzieciom, że strach dotyczy każdego i warto pracować z tym uczuciem by nie odbierało nam radości z życia. Jest to świetna propozycja, która pokazuje jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Polecamy!

W serii ukazały się Moc uczuć radość i wstyd.

 

4 thoughts to “Sposób na emocje…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.