Cienie na wrzosowisku Dragon

Anna Łajkowska

Cienie na wrzosowisku

Cykl: Wrzosowisko

Wydawnictwo Dragon

Cienie na wrzosowisku to już 3 tom z  serii Wrzosowisko. Historię Basi i jej rodziny poznaliśmy już jakiś czas temu. Tutaj i tutaj możecie przeczytać recenzję poprzednich tomów. Tytuł najnowszej części jest bardzo symboliczny. Barbara by ułożyć swoje życie zmaga się z cieniami, które błąkają się po angielskich wrzosowiskach…

Można by powiedzieć, że życie tej rodziny na obczyźnie ułożyło się bardzo dobrze. Barbara prowadzi swoją wymarzoną kawiarnię, ma swoje grono klientów. Interes kwitnie. Dzieci dorastają, chodzą do szkoły. Jednak każda decyzja jaką podejmujemy niesie za sobą pewne konsekwencje. Kobieta nie potrafi zaznać spokoju. Emocje, które nosi w sobie przytłaczają ją i odbierają radość z codzienności.

„Usiadłam na kamieniu. Był suchy, ale zimny. Zapłakałam naprawdę mocno. I głośno. (…) Ogarniał mnie taki żal, taka nieskończona gorycz, że nie było wokół mnie nic, a we mnie żadnych uczuć ani myśli. (…) Zabijałam w sobie każdą myśl i nie pozwalałam na wspomnienia. (…) Nie został nic, tylko rozpacz.”

Mąż Basi przypadkowo odkrywa głęboko skrywane tajemnice. Romans jest sytuacją w związku, z którą trudno się pogodzić. Marek wybiera powrót do Polski by tam przemyśleć dalsze postępowanie. Basia zostaje z dziećmi, codziennością i swoim poczuciem winy. Musi od nowa ułożyć sobie życie nie znając odpowiedzi na podstawowe pytania. Czy Marek zechce wrócić? Czy ona sama nadal kocha Marka? Czy miłość, którą w sobie nosi do Jamesa pozwoli jej spokojnie żyć?

„Cholera jasna!  Znowu jestem sam w tym domu nad jeziorem. Tym razem całkiem sam. I zamierzam tu zostać, urządzić się na całe lato, jesień i zimę. „

Anna Łajkowska napisała historię, którą poznajemy z 3 perspektyw. Jednym narratorem jest główna bohaterka Barbara, drugim narratorem jest Marek, który dzieli się swoimi przemyśleniami, swoją historią i uczuciami oraz najmłodsza córka Basi – Emilia, pisząca pamiętnik.

Emilia to moim zdaniem najciekawsza postać w tej historii. Córka Basi i… tego właśnie nie wiemy. Istnieje możliwość, że to efekt namiętnego romansu. Dziewczynka dorasta i bardzo ciekawią ją rodzinne tajemnice. Pewnego razu korzystając z chwili kopiuje zawartość pamiętnika mamy i odkrywa największą tajemnicę skrywaną od lat.

Niewyjaśnione sprawy, tajemnice i niedopowiedzenia potrafią zjadać od środka całą rodzinę. Brak szczerej rozmowy może spowodować rozłam u najbardziej kochających się ludzi. Czy życie, które jest w rozsypce uda się poskładać?

 

3 thoughts to “Cienie na wrzosowisku Dragon”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.