Zabijaj uważnie Otwarte

Karsten Dusse

Zabijaj uważnie

Wydawnictwo Otwarte

 

Zabijaj uważnie to książka, która stanowiła dla mnie zagadkę. Osobiście nie lubię komedii kryminalnych gdyż nie czuję się komfortowo gdy ktoś żartuje z nieszczęśliwych wypadków czy śmierci. Jednak opinie na temat tej książki i ilość sprzedanych egzemplarzy rozbudziły mój apetyt czytelniczy.
Zabijaj uważnie to bardzo specyficzna historia, która potrafi mocno zaskoczyć. Na uwagę i kilka słów uznania zasługuje pomysł umieszczenia cytatów z książki „Zwolnij na pasie szybkiego ruchu. Uważność dla kadry kierowniczej” Joschka Breitner. Każdy rozdział rozpoczyna się od cytatu, który dla wielbicieli sentencji będzie smakowitym kąskiem.


Niestety później jest już gorzej. Historia jest specyficzna. Wzięty adwokat dostaje ultimatum od żony. Albo osiągnie work-life balance albo straci rodzinę. Trafia na terapię, która ma nauczyć go uważności i pokazać co jest w życiu najważniejsze. W pracy jest adwokatem przestępców, obraca się w świecie przestępstw i narkotyków, gdzie spokój d ucha trudno osiągnąć. Björn Diemel radzi sobie zaskakująco dobrze. Bardzo szybko „naukę z terapii” przekuwa na życie. Ze spokojem ducha i pełną uważnością morduje głównego mafioza i z precyzją pozbywa się ciała równocześnie czerpiąc radość z bycia z córką.

Jedno przestępstwo pociąga za sobą kolejne…

„Wadą mojego genialnego rozwiązania było to, że wprawdzie pozbyłem się wszystkich wczorajszych problemów egzystencjonalnych, ale zarazem dorobiłem się kilku nowych.

Po pierwsze stałem się mordercą. Przez zaniechanie. (…) Po uważnym namyśle doszedłem do wniosku, że nie zrobiłem niczego złego. Wręcz przeciwnie. W wyniku mojego zaniechania stało się coś dobrego. (…) Z etycznego punktu widzenia zasługiwałem na pochwałę.”

Humor w tej książce nie będzie odpowiadał każdemu. Trening uważności połączony jest z mordowaniem ludzi, co ma nas doprowadzić do równowagi życiowej. Absurdalne? No tak…ale taki był zamysł autora.
Ta historia na pewno znajdzie sowich zwolenników, w końcu została sprzedana w ponad 1 milionie egzemplarzy. Ja się w tym klimacie nie odnalazłam, ale jest to książka, której każdy musi samodzielnie spróbować by móc ocenić swój poziom wyrozumiałości dla bohaterów książek.

2 thoughts to “Zabijaj uważnie Otwarte”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.