Tajemnica z przeszłości Otwarte

Sylwia Kubik

Tajemnica z przeszłości

seria żuławska

Wydawnictwo Otwarte

Tajemnica z przeszłości zabiera nas kolejny raz na Żuławy. Znowu mamy okazję odwiedzić te łąki, pola, znajome miejsca i ulubionych sąsiadów. Sylwia Kubik stworzyła bardzo plastyczną opowieść, która przenosi nas w piękne rejony Polski, które dla mnie są zupełnie obce.

Krok do miłości miałam okazję czytać niedawno i byłam szalenie zaskoczona językiem jakim posługuje się autorka. Ujęły mnie opisy przyrody za którymi generalnie nie przepadam. Dałam się porwać temu krajobrazowi i wraz z bohaterami doceniałam urok tych miejsc. Moją opinię możecie przeczytać >>tutaj<<. Czytając opisy dań, zapachów i smaków żuławskich specjałów, które przyrządzane są w karczmie Kamila przyprawiają nas o skręt kiszek. Czytając mamy wrażenie, że czujemy te zapachy. Chłoniemy wszystkimi zmysłami Żuławy.

Tajemnica z przeszłości to kontynuacja losów Ewy, Kamila i Antka oraz innych bohaterów serii. Ewa zakochuje się w Kamilu, Kamil pragnie by ich związek się rozwijał  i chce uszczęśliwić dziewczynę. Jednocześnie chcąc poznać jej przeszłość. Antek również nie odpuszcza. Jego upór w zdobyciu serca Ewy niestety komplikuje relacje pomiędzy trójką znajomych.

Życie Ewy stabilizuje się, dziewczyna coraz pewniej czuje się w nowej rzeczywistości i zaczyna odczuwać spokój. Jednak niepodziewanie do karczmy przyjeżdża dawna znajoma Ewy, Agnieszka, którą poznaliśmy w I tomie. Jej przyjazd zwiastuje problemy i niestety przeczucie nikogo nie myli. Ewa wbrew sobie pomaga niechcianej koleżance, która z satysfakcją zaczyna ją szantażować. Strach przed wyjawieniem najbliższym ludziom tajemnic ze swojej przeszłości paraliżuje Ewę i zmusza do „tolerowania” obecności dawnej znajomej.

„Byli wreszcie wokół niej ludzie, którzy darzyli ją bezinteresowną życzliwością. Pani Matylda, pan Bronek, teraz może Rozalia…Ktoś ją chyba naprawdę pokochał i ona kogoś pokochała. To były dla niej zupełnie nowe doświadczenia.”

Ta historia odkrywa wiele tajemnic z przeszłości życia babci Ewy. Dzięki opowieściom pana Bronka poznajemy tragiczną historię życia kobiety, której Ewa nie miała okazji poznać. Kolejny raz przekonujemy się, że starsi ludzie są wartością niezaprzeczalną dla naszej obecności na ziemi. Pani Rozalia, babcia Matylda i pan Bronek to takie dobre duchy tej powieści. Są idealnym uzupełnieniem losów młodych bohaterów, którzy coraz chętniej korzystają z mądrości starszych od siebie autorytetów.

Jest to opowieść o miłości matki do swoich dzieci, z którą nie zawsze chcemy się zgodzić, jest o miłości wnuków i dziadków, której nie zawsze możemy doświadczyć, o miłości romantycznej pomiędzy kobietą a mężczyzną,a także o tej toksycznej miłości, która może zniszczyć życie.

„Odwróciła się w jego stronę. Ubrudzonymi ziemią dłońmi otarła łzy. Na twarzy zostały po tym geście brunatne smugi. Spadły pierwsze krople deszczu. Gdzieś w oddali rozległ się grzmot.”

Seria żuławska pokazuje nam, że zaufanie, doświadczenie życiowe, tragedie i miłość nie mogą żyć bez siebie nawzajem. Los każdego uwarunkowany jest przez życie wcześniejszych pokoleń. A młodzi ludzie powinni czerpać z tego bogactwa pełnymi garściami, gdyż czym wypełnione byłoby nasze życie gdyby nie doświadczenia naszych przodków?

2 thoughts to “Tajemnica z przeszłości Otwarte”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.