Brakujący obrazek Dragon

Anna Ziobro

Brakujący obrazek

Wydawnictwo Dragon

Brakujący obrazek to zimowa powieść Anny Ziobro, która wprawiła mnie w osłupienie. Spodziewałam się lekkiej, przyjemnej i szybkiej w czytaniu historii, a otrzymałam pełną trudnych emocji opowieść o rodzinie, w której rządziła przemoc. Jest to książka, która zostaje w naszym sercu i skłania do refleksji nad tym jak duży wpływ dzieciństwo ma na nasze dorosłe życie.

Aleksandra jest młodą dziewczyną żyjącą w domu pełnym przemocy. Ojciec dziewczyny jest szanowanym policjantem. Niestety swoje poczucie wartości podnosi znęcając się fizycznie i psychicznie nad córkami. Dziewczynki wspierają się jak mogą. Jednak z przemocowym ojcem dzieci nie mają szans. Zwłaszcza, że na całą sytuację matka Oli i Natalii przymyka oko.

Ola marzy by zostać lekarzem. Bardzo chce pójść na studia, które mogłyby pomóc jej uwolnić się z tego „chorego” domu. Los jednak drwi z jej planów i niespodziewanie zachodzi w ciążę. Jedna chwila namiętności  z nowym chłopakiem sprawia, że jej wizja przyszłości drastycznie się zmienia. Despotyczny ojciec wyrzuca ciężarną córkę z domu. Ola nie ma nawet możliwości pożegnania się z młodszą siostrą, którą bardzo mocno kocha i z całych sił chciałaby uchronić przed razami ojca. Na pamiątkę udaje się jej zabrać ulubiony obrazek siostry, a w zamian zostawiając krótki liścik zapewniający o swoich uczuciach.

„- Piętnaście minut! – wycedził przez zęby Zenon. – Spakuj kilka najpotrzebniejszych rzeczy i wynoś się stąd razem z tym swoim gachem. Nie chcę Cię tutaj widzieć. Rozumiesz, zdziro?!”

Paweł stara się ze wszystkich sił stanąć na wysokości zadania i być wsparciem dla ciężarnej dziewczyny. Jednak czy dwoje tak młodych ludzi będzie potrafiło poradzić sobie z nowymi wyzwaniami? Ola musiała bardzo szybko dorosnąć i zrezygnować z wszystkich marzeń. Ta trudna sytuacja nie pomagała stworzyć spokojnego związku, który dobrze rokowałby na przyszłość. Paweł postanawia wyjechać za granicę by wesprzeć finansowo rodzinę tym samym zostawiając je same w Polsce.

Ola mimo przeciwności losu i braku pomocy ze strony ojca dziecka układa sobie życie. W wieku 34 lat spotyka mężczyznę, z którym chciałaby stworzyć nowy związek. Jednak balast z wcześniejszych lat życia ciągle nad nią wisi. Jej bardzo dużym marzeniem jest odnalezienie siostry.

„- Brakujący obrazek! – wykrzyknęła Natalia, rozkładając arkusz, po czym parsknęła śmiechem. – Rany! Mój przekoślawy Bumblebee.”

Autorka bardzo plastycznie opisuje emocje i trudne sytuacje, które spotykają Olę i jej siostrę Natalię. Wręcz namacalnie czujemy ten ból, wstyd i poczucie niesprawiedliwości. Te krzywdy rzutują na całe ich życie. Jest to trudna opowieść o miłości, o toksycznych relacjach, o wychodzeniu z traumy i sposobach radzenia sobie z życiem. Anna Ziobro skłania nas do refleksji czy zawsze można wybaczyć?

Czy Ola zdoła poradzić sobie z nową sytuacją? Czy odnajdzie siostrę? Jaki wpływ na życie dzieci mają toksyczni rodzice? Polecam książkę Anny Ziobro. Gwarantuję, że trudnych emocji tutaj nie zabraknie.

8 thoughts to “Brakujący obrazek Dragon”

  1. Sama ksiażka może ma kilka morałów i daje do myślenia. Jednak ja wolę lżejszą lekturę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.