Rachunek nieprawdopodobieństwa Videograf

Elżbieta Sidorowicz

Rachunek nieprawdopodobieństwa

seria: Okruchy gorzkiej czekolady

Wydawnictwo Videograf

Rachunek nieprawdopodobieństwa to uzupełnienie historii, którą mieliśmy okazję poznać rok temu. Okruchy gorzkiej czekolady, pisałam o nich tutaj, były niezwykle wzruszającą i przejmującą historią dziewczyny, która nagle straciła rodziców w wypadku i z dnia na dzień musiała zupełnie sama uporać się z nową rzeczywistością. Niespodziewanie na swojej drodze spotkała nowego nauczyciela matematyki, który stał się dla niej bliskim przyjacielem i mentorem, na którego mogła liczyć w każdym momencie.

Rachunek nieprawdopodobieństwa jest zapisem przemyśleń, pamiętnikiem młodego mężczyzny. Paweł Jeż to mężczyzna z krwi i kości. Przystojny, inteligentny, wykształcony i zawsze chętny do rozwiązywania wszelkich problemów – nawet siłą, jeśli wymaga tego sytuacja. Jest genialnym matematykiem, specjalistą od algorytmów szyfrujących, który przez udział w aferze nie może wykonywać dotychczasowej pracy. Paweł Jeż ląduje w liceum plastycznym. Ma uczyć matematyki młodzież, która znajomość wszystkich matematycznych zawiłości ma na najniższej półce swoich planów życiowych.

„Jak to powiedział kiedyś Czarek – nie jestem ósmym cudem świata. Jak to powiedział Leszek – jestem zasranym romantykiem. Jak to powiedziała Majka – jestem pierdolonym skurwysynem. Jak to powiedziała Emilka – jestem matematykiem.”

 

Paweł Jeż nie zdobył sympatii swoich uczniów. Ochrzczony mianem Potwora budzi postrach na szkolnym korytarzu. Sam również nie odczuwa satysfakcji ze spędzonego czasu na lekcjach. Punktem zwrotnym jego nastawienia do „bycia w szkole” jest moment, w którym zakochuje się od pierwszego spojrzenia w Ani. Dziewczyna budzi w nim niesamowite emocje, które wybijają się na pierwszy plan w każdych kolejnych jego życiowych decyzjach. Postanawia poznać historię Ani i zostać jej przyjacielem mając nadzieję, że po skończeniu przez dziewczynę szkoły będą mieli szansę na wspólne życie.

Dla Ani jest zagadką. Dziewczyna gubi się w swoich uczuciach do człowieka, który wydawał się jej zupełnie niedostępny. Młody mężczyzna zmaga się z wieloma problemami, które ciągną się za nim przez aferę, w której wziął przypadkowo udział. Poturbowany psychicznie poszukuje równowagi w życiu nieraz zatapiając smutki w alkoholu. Śmiertelnie zakochany w Ani, a równocześnie zmuszony do ukrywania swojego uczucia stara się być w pobliży i dawać oparcie Ani w trudnych momentach.

Rachunek nieprawdopodobieństwa jest uzupełnieniem historii Ani. Jest to spojrzenie z drugiej strony. Czytając pamiętnik Jeża rozjaśniają się nam niektóre sytuacje, o których czytaliśmy w Okruchach gorzkiej czekolady. Tutaj znajdujemy uzasadnienie dla wielu zachowań Pawła, które z perspektywy Ani były niezrozumiałe.

Jest to ciekawe doświadczenie czytelnicze. W ramach jednego cyklu dostajemy spojrzenie na tą samą historię z dwóch perspektyw: damskiej i męskiej. Obserwujemy rozwijające się uczucie dziewczyny wchodzącej w dorosłość oraz dorosłego mężczyzny, który doskonale zdaje sobie sprawę, że nie może dać ponieść się emocjom. Oboje związani przez konwenanse czekają z niecierpliwością na to, co przyniesie przyszłość. Oboje niepewni swoich wzajemnych uczuć.

Paweł Jeż wzbudza mieszane uczucia. Z jednej strony arogancki zbój, który nie boi się użyć pięści czy zagrać o wszystko w pokera, z drugiej strony romantyk, wrażliwy inteligent kierujący się wrażliwością i honorem.

Polecam ten cykl waszej uwadze. Miłego czytania!

 

14 thoughts to “Rachunek nieprawdopodobieństwa Videograf”

  1. A to polska autorka. W sumie chyba niestety nie miałam jeszcze styczności z tą autorką i jej twórczością. Wezmę pod rozwagę.

  2. A to polska autorka. W sumie chyba niestety nie miałam jeszcze styczności z tą autorką i jej twórczością. Wezmę pod rozwagę i zobaczę czy i mi się spodoba 🙂

  3. Nie czytałam tej serii ale rzuciła mi się w oczy na instagramie i bardzo mnie ciekawi, muszę kiedyś po nią sięgnąć.

  4. Lubię w książkach kiedy widzę sytuacje oczami kilku bohaterów. O tej książce jeszcze wcześniej nie słyszałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.