Seria Chcę wiedzieć Harperkids

Seria Chcę wiedzieć

Akademia Mądrego Dziecka

Możemy uratować naszą Ziemię

Tu jest nasz dom

Wydawnictwo Harperkids

Seria Chcę wiedzieć to nowa propozycja od Wydawnictwa Harperkids dla ciekawych świata. Książki są wspaniale wydane, z rewelacyjnymi ilustracjami oraz z bardzo ciekawą treścią. Książki poruszają bardzo aktualne tematy. Tolerancja, dbanie o nasze środowisko, o nasz dom. Są to idealne propozycje prezentowe dla szkół i przedszkoli. A już na pewno powinniśmy przeczytać je z naszymi dziećmi. Zresztą zobaczcie sami…

„Tu jest nasz dom” Tracey Turner, Åsa Gilland

Pomysł na książkę jest świetny. Jak inaczej nauczyć dzieci tolerancji i oswoić z innością jeśli nie pokazując ją? Czy tylko te dzieci, które mieszkają w dużym mieście mają szansę na dobrą edukację lub tylko dzieci mieszkające na wsi mają szansę na kontakt z przyrodą? Nie!

Ta książka to podróż. Otwierając pierwszą stronę wyruszamy w podróż po świecie. Odwiedzamy 20 dzieci, które mieszkają w zupełnie innych warunkach i ich życie wygląda inaczej niż nasze, ale nadal wiele więcej nas łączy niż dzieli.

Każda rozkładówka to inne miejsce na Ziemi. Bohaterem jest jedno dziecko i jego rodzina. Poznajemy ich życie, ciekawostki na temat miejsca, które właśnie odwiedzamy, a nawet poznajemy charakterystyczne zwierzęta i rośliny, które występują w tym miejscu. Książka jest bogato ilustrowana, więc na pewno dużo czasu spędzimy na oglądaniu jej i dopatrywaniu się szczegółów. Mimo dużej ilości ciekawostek i faktów, nie mamy wrażenia przeładowania wiadomościami. Czytamy z ciekawością i chcemy dowiedzieć się więcej.

Ta książka to podróż od Nowego Jorku po sawannę Afryki, wędrujemy przez Mongolię, zaglądamy do środkowej Australii. Możemy przyjrzeć się z bliska jak wygląda miasto z suszonej cegły, albo pływającej wiosce w Kambodży.

Jest to pozycja obowiązkowa jeśli chcemy rozbudzać w dziecku ciekawość świata i udowodnić, że to co nam jest obce wcale nie jest złe.

Możemy uratować naszą Ziemię Loll Kirby, Adelina Lirius

Jesteśmy mądrzy, dla nas jest ta książka. Troszczymy się o świat, chcemy go poznawać. Mamy dużo odwagi, od dziś zaczniemy działać. Jesteśmy silni. Uratujemy naszą planetę.

W tej książce poznamy lidera zmian na rzecz zwiększenia ilości lasów na Ziemi, liderkę zmian na rzecz eliminacji jednorazowego plastiku, liderkę zmian na rzecz ochrony pszczół i edukowania na temat owadów zapylających, lidera zmian na rzecz wykorzystania odpadów żywnościowych do robienia kompostu i kilku innych. Brzmi poważnie, prawda? A wiecie, że każdy z tych liderów to dorastający nastolatek, że to dwunasto, jedenasto i dziewięcioletnie dzieci?

By chronić naszą Ziemię nie potrzebujemy ogromnych akcji, zasobów finansowych i wsparcia ogromnych instytucji. Ta książka pokazuje, że należy zacząć od siebie i naszego najbliższego otoczenia. Himangi Halder, dziewięciolatka z Indii postanowiła zachęcać do ograniczenia ruchu drogowego. Ruch uliczny przed szkołą był tak duży, że dziewczynka zaczęła namawiać ludzi do zmiany środka transportu. Z samochodu na rower. Miała na tyle dobre pomysły, że jej projektem zainteresowały się sąsiednie szkoły i również zaczęła wdrażać to w życie.

Feliks z Niemiec zorganizował akcję sadzenia drzew. Założył organizację Plant-for-the-Planet, chciał by uczniowie z całego świata połączyli swoje siły i sadzili nowe drzewa w swoich krajach. Okazało się to ogromnym sukcesem, w przeciągu kilku lat z jego inicjatywy posadzono ponad milion drzew w prawie stu krajach.

Dzieci w Chinach wpadły na pomysł by stworzyć wokół szkoły park naukowy, w którym poprzez gry i zabawy  mogły uczyć się jak oszczędzać wodę, na którą zapotrzebowanie rośnie wraz z ze wzrostem populacji.

Jak widzicie pomysły są „proste”, bardzo inspirujące i możliwe do wykorzystania na naszym podwórku. Warto rozmawiać z dziećmi na temat ekologii i dbania o swoją najbliższą okolicę. To jak będziemy dbać o nasze miejsce na Ziemi zależy nasz komfort życia i nasze bezpieczeństwo. Warto uczyć pewnych nawyków już malutkie dzieciaki gdyż wtedy dla nich będzie to naturalne.

Na końcu książki znajdziemy krótki dekalog dobrych nawyków, które pomogą dbać o planetę:

  1. Wybieraj produkty bez zbędnych opakowań.

  2. Przestań marnować jedzenie.

  3. Naprawiaj rzeczy, zamiast je wyrzucać.

  4. Chodź pieszo lub korzystaj z transportu publicznego.

  5. Pomyśl dobrze, zanim wsiądziesz do samolotu.

  6. Zakręcaj kran podczas mycia zębów.

  7. Staraj się jeść więcej sezonowych, lokalnie uprawianych produktów.

  8. Jedz mniej mięsa.

  9. Oszczędzaj energię w domu, tam gdzie to tylko możliwe.

  10. Kupuj mniej rzeczy.

 

Przeczytajcie z dziećmi tą książkę, porozmawiajcie, a przede wszystkim spróbujcie wdrażać te najprostsze sposoby w swoim życiu. Polecam!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.