Przyjaciółka Dragon

Iwona Mejza

Przyjaciółka

seria: Miasteczko Anielin

Wydawnictwo Dragon

Przyjaciółka to pierwszy tom nowej serii autorstwa Iwony Mejzy. Jest to powieść obyczajowa, którą przeczytacie jednym tchem.
Akcja książki nie jest porywająca, ani dynamiczna, ale przyciąga jak magnes. Na domiar złego kończy się tak, że trzeba przeczytać drugi tom.

Miasteczko Anielin

Miasteczko Anielin to mała miejscowość wypoczynkowa, do którego cały rok przyjeżdżają wczasowicze. Pizzeria U Romano i księgarnia braci Pruskich zaczyna tętnić życiem, Pani Felicja nieustająco stoi na posterunku obserwacji miasta, a Agata właścicielka sklepu martwi się swoimi sprawami. Każdy tutaj ma swoją funkcję i zadanie. Jak to w małej miejscowości gdzie wszyscy wszystkich znają.

Rodzina Marty nadal postrzegana jest jako ta nowa w okolicy. Jest ojciec, matka, i dwie córki – tylko czy te relacje są rzeczywiście takie proste?

„Niczyje życie nie jest idealne, ale jeżeli nie wiemy, co się w nim dzieje naprawdę, to często wydaje się nam, że cudze życie spełnia nasze marzenia. A tak nie jest. Naprawdę. Staramy się być szczęśliwi każdego dnia, bo kiedyś zdaliśmy sobie sprawę, że mamy tylko wpływ na to, co się wydarzy. I staramy się z tego wpływu korzystać.”

Dziewczyna zajmując się kilkuletnią Polą czeka na powrót rodziców z wakacji. Niestety otrzymują najgorszą z możliwych wiadomości. Od teraz Marta musi stawić czoło tajemnicą z przeszłości, których widmo pojawia się coraz częściej. Przemilczane dramaty z przed lat odzywają się.

Pola jest bardzo inteligentną, nad wiek rozwiniętą dziewczynką, która przebywając na co dzień wyłącznie z dorosłymi wyprzedza rówieśników. Jest rezolutna i pewna siebie. Jednak jest tylko dzieckiem, które zostaje obarczone dużym bagażem doświadczeń, z których nie zdaje sobie sprawy. Przed Martą staje trudne zadanie wyjaśnienie wszystkich spraw, których nie zdążył załatwić jej tata.

Spokój w miasteczku burzy wizyta tajemniczego mężczyzny, który swoim wtargnięciem na posesje dziewczyn rodzi niepokój w sercu Marty. Kim był ten człowiek i czego chciał? Dlaczego nie wszedł furtką? Nie wyjaśnił powodu swojej wizyty?

Pierwszy tom otwiera bardzo wiele wątków, trudno mówić o treści książki nie zdradzając kluczowych punktów zwrotnych. Akcja toczy się swoim tempem. Czytamy i czujemy klimat tego miasta. Stajemy się częścią tej społeczności. Wraz z Martą i  Polą jemy pizze U Romano, pijemy herbatkę w klimatycznej księgarni braci Pruskich równocześnie zazdroszcząc im takiego miejsca.

Pierwszy tom nie zdradza wszystkich tajemnic rodziny Wójcickich. Autorka stworzyła taki klimat powieści, że łakniemy czasu w tym miejscu. Mimo trudnych sytuacji, które spotykają bohaterów chcemy tam być i być częścią tej społeczności. Dlatego z nieskrywaną ciekawością będę oczekiwać kolejnego tomu, a Tobie już dziś polecam lekturę Przyjaciółki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.