Złość – jak sobie z nią poradzić? Harperkids

Isabelle Filliozat, Virginie Limousin, Eric Veille

Złość – jak sobie z nią poradzić

Seria: akceptuję, co czuję

Wydawnictwo Harperkids

Złość to uczucie, które od pewnego czasu rządzi całym światem. Nie boję się pokusić o stwierdzenie, że złość, strach, zmęczenie od prawie trzech lat to najczęściej odczuwane emocja u dorosłych i dzieci. Wydarzenia na świecie sprzyjają negatywnym odczuciom. Pandemia, lockdowny, nieszczęścia i niestety wojna, która dzieje się tak blisko nas nie sprzyja spokojowi i pielęgnowaniu dobrych doświadczeń. Dlatego taka książka jak ta, o której dziś chcę opowiedzieć jest ważna. Sami zobaczcie ile w niej wartościowych treści…

Akceptuję, co czuję – złość – jak sobie z nią poradzić

Nie ma człowieka na całym świecie, który nigdy nie czuł by złości. Złość towarzyszy nam każdego dnia. My się złościmy, dzieci się złoszczą. Dzieje się to w naszym domu, w pracy, na ulicy. Odczuwanie złości nie jest niczym złym. Należy akceptować swoje emocje, również te trudne i radzić sobie z nimi. Tylko jak?

Książka odpowiada na pytania skąd się bierze złość, jak ją wyrażać bez agresji i przede wszystkim jak się uspokoić? Podczas rozmowy warto również zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy złością a przemocą. Często mylimy te pojęcia, a tak naprawdę to dwie zupełnie inne rzeczy. Jednak czy każdy z nas ma odpowiednie zaplecze by poprowadzić taką rozmowę z dzieckiem? Ja wcześniej miałam problem by spokojnie i właściwie wytłumaczyć dzieciom wszystkie niuanse. Niespodziewanie nadeszła pomoc z wydawnictwa Harperkids.

Nie jest to poradnik zawierający tabelki i naukowe tłumaczenia, które mogą przytłoczyć. To zupełnie coś innego. Jest to workbook. Razem z dzieckiem pracujemy w tej książce. Nie czytamy teorii, a przepracowujemy praktykę. Tutaj teoria przekuta jest w praktyczne podejście do problemu i dajemy upust emocjom.

Autorki to specjalistki w swoich dziedzinach – psycholożki, terapeutki, które na co dzień zajmują się pracą z dziećmi. Właśnie dlatego jest to tak wartościowa publikacja. Książka to zeszyt ćwiczeń. Każda strona to krok do zrozumienia i oswojenia złości. Zajmujemy się znalezieniem różnic pomiędzy złością, a przemocą. Poznajemy sposoby radzenia sobie ze złością. Objawy agresji, rozczarowania. Pracujemy z zazdrością.

Jest to ponad 100 stron ćwiczeń, zadań, tematów do przemyślenia. By pracować z książką potrzebujemy kredek, pisaków, nożyczek, kleju i taśmy klejącej. Oprócz kolorowania wycinamy: windy oddechu(genialny pomysł – idealny nawet dla zestresowanych dorosłych), koła uwalniania złości, koła uspokojenia, karteczki z dobrymi wiadomościami do samodzielnego wypisania  czy instrukcję uwalniania się od żalu. Nie zapomniano też o uwielbianych przez wszystkie dzieci naklejkach.

Workbook dla każdego, kto chce pracować z emocjami

Jest to publikacja przewidziana dla dzieci od 5 – 10 lat, a moim zdaniem jest dla osoby w każdym wieku. Ta książka zadaje pytania, podsuwa tematy do przemyślenia i podaje tyle możliwości rozwiązania problemów związanych z emocjami, które nas męczą, że otwiera oczy rodzicom chyba jeszcze bardziej niż dzieciom. Myślę, że nie jeden dorosły się szczerze wzruszy podczas analizowania kolejnych zagadnień, a odpowiedzi dzieci nie jeden raz nas zaskoczą.

W serii ukazały się: kłócimy się, godzimy się; moja rodzina; przyjaźń; prawa dziecka; bracia i siostry, strach – wróg czy przyjaciel; moje emocje; pewność siebie.

Polecam serdecznie!

To pozycja obowiązkowa w dzisiejszych czasach!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.